Czy oszczędzimy wybierając zegarek Casio zamiast Apple Watch?

Zegarek Casio Edifice
Casio Edifice

W listopadzie 1974 – firma Casio wprowadziła swój pierwszy zegarek kwarcowy Casiotron na rynek. Od tego czasu minęło 40 lat, a modele zegarków japońskiego producenta elektroniki cieszą się niesłabnącą popularnością wśród konsumentów. Zadecydowało o tym kilka elementów, w tym dostępna cena. W ofercie innego producenta urządzeń elektronicznych za dwa tygodnie pojawi się również zegarek, smart zegarek Apple Watch. Jego ceny poznaliśmy na początku marca podczas konferencji firmy z Cupertino. W większości przypadków nie będą decydować o popularności tego produktu. Czy istnieje alternatywa w postaci zegarka Casio i czy taki wybór pozwoli oszczędzić pieniądze?Apple Watch należy do kategorii smart zegarków. Do jego poprawnego funkcjonowania przy wykorzystaniu wszystkich jego funkcji niezbędna jest synchronizacja z iPhonem. Dzięki temu na nadgarstku pojawi się przedłużenie smartfona spoczywającego w kieszeni. Skutkiem posiadania mniejszego wyświetlacza oraz ze względów praktycznych i tak większość dotychczasowych zadań będziemy musieli wykonywać ”starym” sposobem sięgając po iPhone’a.

Aby móc porównać Apple Watch do zegarków firmy Casio, te ostatnie muszą posiadać choć w pewnym stopniu zbliżone funkcje. Oferują je modele wyposażone w technologię Bluetooth, dzięki której łączą się z iPhonem.

Symbolem marki Casio jest G-Shock. Zegarki tej linii produkowane od 1983 roku cechuje wyjątkowa wytrzymałość, której zawdzięczają swoją nazwę. Są odporne na wstrząsy i uderzenia, wytrzymują upadek z 10 metrów na twardą powierzchnię oraz mają wodoszczelność do 20 atmosfer. Teraz w tej pancernej, jak na zegarek, obudowie zamknięto wspomnianą technologię bezprzewodowej łączności.
G-Shock Bluetooth po połączeniu się ze smartfonem potrafi:

  • zaktualizować datę igodzinę,
  • sterować odtwarzaczem audio w smartfonie,
  • powiadomić ootrzymanym mailu, wiadomości z Facebooka, Twittera i SMSach,
  • zlokalizować pozostawionego w odległości do 10 metrów smartfona, dzięki funkcji przywołania,
  • zaalarmować, gdy odległość między zegarkiem i smartfonem wzrośnie ponad zasięg Bluetooth.

O poszczególnych wydarzeniach jesteśmy informowani za pomocą wibracji, bądź sygnału. Stosowna ikonka pojawi się także w prawym górnym okienku wyświetlacza.
Nie odbierzemy połączenia bezpośrednio za pomocą zegarka firmy Casio, jak ma to miejsce w przypadku Apple Watch, jednak jak długo można mówić do własnej ręki? Jak przekazać zegarkową ”słuchawkę” innemu rozmówcy? W języku angielskim występuje zwrot ”Talk to my hand” i bynajmniej nie jest zaproszeniem do rozmowy.
Do obsługi zegarka Casio, chcąc zsynchronizować go ze smartfonem, wymagane jest pobranie darmowej aplikacji z App Store lub Google Play, gdyż urządzenie współpracuje także z systemem Android.

Ile za niego zapłacimy? Męski zegarek Casio G-Shock Bluetooth GB-6900B-3ER to koszt rzędu 700-900zł, natomiast jego amerykańska cena to 122 Dolary +taxy.

Casio G-Shock Bluetooth

Zegarek G-Shock Bluetooth to nie jedyny model w ofercie firmy wyposażony w możliwość sparowania go z iPhonem. Pod koniec ubiegłego roku japoński producent wprowadził swój pierwszy analogowy zegarek z synchronizacją Bluetooth 4.0. Design zegarków Casio z serii Edifice to Dynamiczny i bardziej casualowy niż typowo sportowy jak w serii G-Shock, wygląd połączony z lekką dozą elegancji.

Zegarek Edifice z smartfonem połączymy dzięki aplikacji Casio Watch+ dostępnej w Apple Store i Google Play. Synchronizacja zegarka z naszym smartfonem przez Bluetooth w przypadku zmiany strefy czasowej pozwoli na automatyczną regulację wskazywanej godziny. Dodatkowo na małej tarczy możemy ustawić czas światowy dla jednego z 300 miast dostępnych w aplikacji. Sygnały dźwiękowe poinformują o nowym mailu oraz o ustawionym w smartfonie alarmie. Ciekawą funkcją jest możliwość zmierzenia średniej prędkości przebytej drogi. W tym celu wystarczy włączyć ustawienie odległości i uruchomić stoper. Po dotarciu do miejsca docelowego zegarek wskaże średnią prędkość na danym odcinku. Także ten model zegarka Casio posiada funkcję, dzięki której w łatwy sposób po naciśnięciu jednego przycisku namierzymy pozostawionego w zasięgu transmisji Bluetooth smartfona.

Moduł zegarka został otoczony elementami Alpha GEL, elastycznej silikonowej podkładki, która zapewnia lepszą odporność na wstrząsy i wibracje.
Jaka jest jego cena? Kolekcja obejmuje 3 modele:

  • EQB-500D-1AER – 1490 zł

EQB-500D-1AER

  • EQB-500DC-1AER – 1990 zł

EQB-500DC-1AER

  • limitowany model Infiniti RedBull Racing, EQB-500RBK-1AER – 2990zł

EQB-500RBK-1AER

Ceny Apple Watch w Polsce nie są jeszcze znane, można jednak przypuszczać, że za wersję Sport, w zależności od rozmiaru koperty, będą kształtować się w granicach 1700-2000 zł. Zegarki firmy Casio nie są smart zegarkami w pełnym rozumieniu, ale zastępują część ich funkcji. Od potrzeb konsumenta zależy, na ile są mu one potrzebne w zegarku. Model Casio G-Shock pozwoli oszczędzić na kupnie w stosunku do smart zegarka firmy Apple, natomiast przekrój cen modelu Edifice już niekoniecznie.

Jest jednak coś, na czym oszczędzimy w przypadku wyboru zegarka od japońskiego producenta. Apple Watch będzie wymagał codziennego ładowania. To być może niewielka strata pieniędzy na koszty zużytej energii, ale duża strata czasu. G-Shock Bluetooth posiada baterię, której czas pracy przy 12 godzinach dziennie z włączonym modułem Bluetooth wynosi 2 lata. Model Edifice pozwala na zasilanie energią słoneczną poprzez panele wbudowane w jego tarczę i to od nas zależy, czy chcemy oszczędzić czas czy pieniądze.

Maksymilian Pijanowski

Źródło zdjęć: casio.zibi.pl, edifice-eqb500.eu, amazon.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>