Głośnomówiący glukometr iXell Audio

Glukometr iXell Audio na dłoni
Glukometr iXell Audio

Częstym powodem dysfunkcji wzroku są powikłania spowodowane innymi schorzeniami. Należy do nich cukrzyca i powodowana przez nią retinopatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki oka prowadzące do dysfunkcji wzroku.
W takiej sytuacji, osoby z cukrzycą, które dla prawidłowego leczenia i funkcjonowania zmuszone są do kilkukrotnej kontroli glukozy we krwi w ciągu dnia, powinny zaopatrzyć się w glukometr pozwalający na odczyt wyniku badania za pomocą wbudowanego w urządzenie systemu udźwiękawiającego. Do niedawna posługiwałem się glukometrem firmy Accu Chek, który jednak nie był urządzeniem zbyt mobilnym z racji swoich gabarytów, dlatego używałem go jedynie w warunkach domowych, w pozostałych przypadkach korzystając z pomocy innych osób przy odczycie wyniku lub z glukometru Accu Chek Aviva Nano, który posiada wyświetlacz w kolorze czarnym, a cyfry wyświetla na biało. Dzięki takiemu kontrastowi, osoby słabowidzące są w stanie lepiej cokolwiek na nim zobaczyć, jednak nie rozwiązuje to problemu z wygodą użycia i dostępnością zwłaszcza dla osób niewidomych. Gdy mój pierwszy udźwiękowiony mega glukometr, i to nie „mega” z racji funkcjonalności tylko jego gabarytów, uległ zepsuciu, zacząłem w Internecie rozglądać się za nowym dostępnym dla osób z dysfunkcją wzroku urządzeniem. Nie szukałem długo, znalazłem glukometr iXell Audio firmy Genexo. Korzystam z niego obecnie.
Glukometr iXell Audio to zintegrowany system z funkcją głośnomówiącą, który pozwala osobom z dysfunkcją wzroku na samodzielną kontrolę poziomu glukozy we krwi w pełnym zakresie obsługi urządzenia. Korzystając z lektora w języku polskim mamy możliwość dostępu do ustawień glukometru, 450 wyników badań zapisanych w jego pamięci oraz w czytelny sposób zostajemy przeprowadzeni przez proces wykonywania pomiaru. Urządzenie przy tej okazji podaje nam aktualną datę, godzinę i temperaturę w pomieszczeniu, informuje o wprowadzeniu paska testowego i konieczności przyłożenia kropli krwi do szczytu paska, następnie o przeprowadzaniu badania i jego rezultacie. Kobiecy głos jest nad wyraz miły, wita nas, a po zakończonym badaniu życzy miłego dnia, bez względu na to, jak daleko otrzymany wynik odbiega od normy.
Do wykonywania badania służą paski testowe iXell, które sprzedawane są w opakowaniach po 50 sztuk i na chwilę obecną są refundowane. Glukometr włącza się automatycznie i jest gotowy do wykonania badania po wsunięciu paska testowego do szczeliny, która umiejscowiona została na krótszym boku urządzenia po lewej stronie wyświetlacza. Do wykonania pomiaru glukozy potrzebna jest minimalna ilość krwi – 0,7 uL, a rezultat jest podawany w przeciągu 7 sekund. Po przyłożeniu kropli krwi z nakłutego miejsca do szczytu paska testowego, kropla jest automatycznie zasysana do wnętrza paska w wymaganej ilości. Glukometr iXell Audio jest wyposażony w funkcję AST, czyli Alternative Site Testing – alternatywne miejsca nakłucia. Funkcja ta pozwala użytkownikowi na wykonanie badania stężenia glukozy z krwi pobranej w innym miejscu niż opuszek palca, w tym przypadku jest to dłoń, przedramię, ramię, udo i łydka. Funkcja AST jest istotna dla osób, które często wykonują pomiar glukozy we krwi, gdyż unerwienie czuciowe miejsc alternatywnych jest mniejsze niż opuszki palców, a tym samym nakłucie w tych miejscach jest mniej bolesne. Do zestawu dołączona jest nakładka AST na lancet, która umożliwia jedną głębokość nakłucia miejsc alternatywnych. Glukometr pod względem funkcji AST został przetestowany zgodnie z normą ISO 15197, co gwarantuje dokładność dokonywanego pomiaru.
Z punktu widzenia osoby z dysfunkcją wzroku ważna jest również obsługa manualna glukometru. Na panelu górnym, poniżej wyświetlacza, znajduje się pięć dobrze wyczuwalnych przycisków: przycisk główny po środku, służący do włączania menu oraz wprowadzania wartości do pamięci, po lewej dwa przyciski do zmieniania głośności urządzenia i modyfikacji ustawień, po prawej u góry przycisk służący do powtórzenia komunikatu podczas obsługi, a poniżej znajduje się przycisk „ustaw” do ustawiania parametrów glukometru.  Po lewej stronie wyświetlacza umiejscowiony jest przycisk wyrzutu paska po zakończonym badaniu, z którego korzystanie nie jest konieczne, gdyż pasek można wysunąć również własnoręcznie.
Glukometr posiada wbudowaną baterię litowo-polimerową 4,2 V, którą ładujemy poprzez kabel USB z gniazda w komputerze. Połączenie to służy także do transmisji danych z iXell Audio na komputer, na którym zainstalowano oprogramowanie Gluco Soft 2.0, jakie można pobrać ze strony producenta. Program współpracuje z systemami Windows XP z SP3, Windows Vista i Windows 7. Niestety nie współpracuje z komputerami Mac na systemie OS X. Wymiary glukometru to 95 mm x 52 mm x 12,8 mm, a jego waga to 54 g, więc jest to jak najbardziej urządzenie mobilne, jakie możemy zabrać ze sobą wychodząc z domu. Miła odmiana po poprzedniku, którego używałem.
Wraz z samym iXell Audio otrzymujemy lancet do nakłuć wraz z zapasem 25 igieł, opakowanie z 10 paskami testowymi, wspomnianą nakładkę AST, kabel USB, komplet dokumentów wraz z dożywotnią gwarancją oraz, co bardzo ważne, płytę cd z instrukcją audio nagraną w formacie Daisy. Wygląda na to, że firma pomyślała o wszystkim, co potrzebne jest osobom z dysfunkcją wzroku. Z racji posiadania wyświetlacza LCD mogą z tego glukometru korzystać osoby z cukrzycą również bez problemów ze wzrokiem, w tym celu poziom głośności trzeba ustawić na zero. No chyba, że chciałyby po każdym badaniu słyszeć życzenia miłego dnia.
Dzięki swojej dostępności glukometr głośnomówiący firmy Genexo mogę śmiało polecić wszystkim osobom z dysfunkcją wzroku chorującym na cukrzycę. Glukometr ten z racji ułatwień dostępu okazał się być mega nawet, jeżeli jego nazwa to iXell, iXell Audio.

Maksymilian Pijanowski

Link do strony producenta: http://ixell.pl/audio.php

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>