Jeden pierścień dla władcy cienia, jeden co wszystko łączy i wszystko zmienia

Finger Reader MIT, Źródło: http://fluid.media.mit.edu/projects/fingerreader
Finger Reader MIT, Źródło: http://fluid.media.mit.edu/projects/fingerreader

„Trzy Pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem,
Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach,
Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych,
Jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronie
W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie,
Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć,
Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać,
W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie.”

Słowa J.R.R. Tolkiena nabierają właśnie nowego wymiaru, wymiaru Finger Reader, pierścienia, który pomoże funkcjonować w sferze cienia osobom niewidomym i słabowidzącym. Naukowcy z MIT, Massachusetts Institute of Technology, opracowali prototypowy pierścionek, który pomoże osobom z dysfunkcją wzroku w czytaniu tekstu.
Zgodnie z przeprowadzonymi przez brytyjski Royal National Institute of Blind badaniami, w roku 2011, tylko 7% książek było dostępnych w formie dużego druku, audiobook’ów i książek w alfabecie Braille’a dla osób z dysfunkcją wzroku.
Urządzenie, które wpisuje się do grupy tzw. wearable – urządzeń do noszenia, ma dzięki wbudowanej kamerze, wykrywać tekst o standardowo używanym rozmiarze 12 punktów, a następnie go na głos odczytać. Według założeń, użytkownik będzie przesuwał podobnie, jak niektóre widzące osoby, palec przy czytanym słowie, a znajdujący się na palcu pierścień odczyta dane słowo. W razie odbiegnięcia od linijki, poinformuje o tym za pomocą minimalnych wibracji. Dokładne dane i sposób funkcjonowania nie są w tym momencie jeszcze znane. Wiadomo, iż naukowcy z MIT chcieliby, aby urządzenie w niedługim czasie pojawiło się na palcach osób z dysfunkcją wzroku oraz by jego cena nie była wysoka. Mam nadzieję, że to niezwykłe urządzenie rzeczywiście szybko wyjdzie z fazy prototypu, by sprawdzić jego funkcjonalność w praktyce. Książek, na których będziemy mogli je wypróbować wystarczy z całą pewnością, 93% druków niedostępnych dla osób niewidomych i słabo widzących to dość pokaźna biblioteka.
Teraz wiem, dlaczego oko Saurona z trylogii „Władca Pierścieni” było wszechwidzące, kolekcjonowało pierścienie Finger Reader. Tylko, że ja nie oddam swojego. „My treasure!”

Maksymilian Pijanowski

Urządzenie w użyciu można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=u7pwr_xmGUQ&app=desktop

Fragment „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena w przekładzie Marii Skibniewskiej

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>