Kinsa – inteligentny termometr

Smart Termometr Kinsa podpięty do iPhone'a
Kinsa Smart Thermometer (źródło: www.indiegogo.com)

Co raz więcej przedmiotów w naszym otoczeniu dostaje etykietkę inteligentny, smart, od naszych smartfonów po inteligentne domy i smart urządzenia codziennego użytku. Dlaczego wśród lodówek, pralek, czajników miałoby zabraknąć tak powszechnego i niezbędnego w każdym domu urządzenia, jakim jest termometr i to oczywiście smart termometr? Tym termometrem jest Kinsa Smart Thermometer współdziałający z naszymi smartfonami. Bardzo to wszystko jest smart.
Firma Kinsa została założona przez filantropa Indera Singha prowadzącego inicjatywę The Clinton Health Access Initiative. Termometr Kinsa jest częścią tego programu, którego głównym założeniem jest, aby społeczeństwo bardziej aktywnie dbało o zdrowie, co ma zapobiegać powstawaniu i rozprzestrzenianiu się chorób.
Projekt inteligentnego termometru pojawił się jako koncepcja na jednym z serwisów start-up’owych – Indiegogo, gdzie jego twórcy zbierali fundusze na rozpoczęcie produkcji urządzenia i stworzenie dla niego aplikacji. Każdy donator mógł za cenę 24,99$ przyczynić się finansowo do finalizacji projektu i równocześnie znaleźć się w pierwszej grupie jego smart posiadaczy. Aktualnie firma zebrała już potrzebną kwotę, więc produktu można w niedługim czasie oczekiwać na sklepowych półkach. Zainteresowani mogą w dalszym ciągu nabywać termometr w cenie 24,99$ na stronie firmy.
Termometr Kinsa to proste urządzenie, które komunikując się z naszym telefonem z zainstalowaną na nim dedykowaną termometrowi aplikacją zyskuje dodatkowe funkcje. Inteligentny termometr firmy Kinsa w odróżnieniu od swych nie-smart odpowiedników nie tylko informuje nas o temperaturze organizmu. Zbierając dane i przesyłając je do telefonu, aplikacja je analizuje i udziela wskazówek, co powinniśmy zrobić w przypadku stanu podgorączkowego, a co gdy zaczyna się robić naprawdę gorąco. W takim przypadku, bezpośrednio z aplikacji możemy skontaktować się z naszym lekarzem rodzinnym lub innym ośrodkiem medycznym w naszej okolicy, gdyż aplikacja, korzystając z naszej aktualnej lokalizacji, pokazuje, gdzie w najbliższej okolicy możemy uzyskać pomoc. Przechowując w pamięci historię pomiarów, naszych lub np. członków rodziny możemy, udając się do lekarza, przedstawić mu historię pomiarów wyciągając telefon z kieszeni. Dodatkową funkcją Kinsa i aplikacji ma być zbieranie informacji i analizowanie ich pod względem naszego miejsca przebywania. Zbierając dane z kilku urządzeń w okolicy system taki mógłby wcześnie odnosić wyniki naszych badań do adekwatnych z okolicznej społeczności, a wykrywając ognisko choroby informowałby nas o tym, zalecając sposoby reakcji. Lekarze posiadając takie dane będą mogli szybciej na nie reagować. Założenia w tym względzie są bardzo smart.
Urządzenie składa się z smukłej części, o wymiarach 0,5cm (wys.) x 1,5cm (szer.) x 13cm (dł.), której jeden koniec umieszczamy pod językiem, a drugi wpinamy do gniazda słuchawkowego w naszym telefonie. I tu może pojawić się pewien problem z przyszłymi urządzeniami firmy Apple ze zmienionym modułem słuchawkowym, ale od czego są przejściówki, czy implementacja Bluetooth do termometru w przyszłych modelach?
Termometr Kinsa nie posiada wyświetlacza LCD ani baterii, wynik pomiaru pokazuje nam telefon, który przejął także funkcję zasilania urządzenia. Kinsa ma współpracować z obecnymi iPhone’ami, a w przyszłości również z urządzeniami działającymi pod kontrolą systemu Android.
Jeżeli chodzi o wykorzystanie Kinsa Smart Thermometer przez osoby z dysfunkcją wzroku, to urządzenie to zapowiada się na bardzo dostępne. Na tą chwilę przetestowałem dedykowaną mu aplikację na iOS, która jest do pobrania za darmo z AppStore i dostępna w języku angielskim. Wszystkie funkcje aplikacji są odczytywane przez VoiceOver, więc osoby z dysfunkcją wzroku nie będą miały problemów z pełnym wykorzystaniem możliwości urządzenia. Na rynku oferowanych jest wiele głośnomówiących termometrów, jednak nie oferują one dodatkowych funkcji, no i nie są tak gadżeciarskie.
Teraz, posiadając już smart termometr, pozostanie nam udać się do najbliższego smart lekarza i po chorobie.

Maksymilian Pijanowski

Link do strony producenta: https://www.kinsahealth.com

Link do aplikacji w App Store: https://itunes.apple.com/pl/app/kinsa-worlds-smartest-thermometer/id788719884?mt=8

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>