Kule, czasu szpiegule – zegarek Bradley firmy Eone

Zegarek Bradley na srebrnej bransoletce
Zegarek Bradley firmy Eone.
Źródło: www.dezee.com

Rodzimy się, żyjemy, umieramy. Każdy z nas ma swój czas. Zdajemy sobie sprawę z jego upływu, ale czy go rozumiemy? Idealnie obrazuje to historia niemieckiego XVIII-wiecznego aforysty Georga Christopha Lichtenberga, którego ktoś zapytał: „Czy mógłby pan wyjaśnić różnicę pomiędzy czasem a wiecznością?” Na co ten odparł: „Niestety to niemożliwe. Wprawdzie ja mam dość czasu na wyjaśnienie, ale panu nie starczyłoby wieczności na zrozumienie”. Jednak brak zrozumienia czasu, nie przeszkadza nam, aby go szpiegować. By to sobie ułatwić człowiek wynalazł zegarek.
Obecnie aktualny czas najczęściej sprawdzamy na naszych smartfonach, zegarki na rękę zaczęły spełniać prócz, lub raczej, zamiast swojej podstawowej roli wskazywania czasu, funkcję biżuterii. Dla osób z dysfunkcją wzroku na rynku oferowanych jest wiele modeli zegarków wykorzystujących różne metody powiadamiania o godzinie. Są one jednak mniej lub bardziej funkcjonalne i zgrabne wizualnie. Czekając na premierę iWatch firmy Apple, który mam nadzieję, że tak, jak ich pozostałe urządzenia, będzie zapewniać wsparcie dla osób niewidomych i słabowidzących, znalazłem zegarek łączący praktyczność z dobrym designem. Jest to produkt firmy Eone i nosi nazwę Bradley.
Zegarek pozwala osobom z dysfunkcją wzroku na dyskretne sprawdzenie godziny za pomocą dotyku. Wiadomo, w szpiegostwie, dyskrecja to podstawa. Zegarek Bradley wskazuje godzinę za pomocą dwóch małych łożyskowych kulek umieszczonych na jego cyferblacie. Z czego jedna z nich porusza się wewnątrz tarczy wskazując godziny, a druga po jej obręczy wskazując minuty. Delikatne dotkniecie kulek wskaże nam bieżący czas i nie spowoduje ich przemieszczenia. Natomiast, gdy mocniej lub przypadkowo przestawimy położenie tych swojego rodzaju wskazówek, wystarczy potrząsnąć zegarkiem, a przymocowane za pomocą mechanizmu magnetycznego kulki wrócą na odpowiednie miejsce pokazując aktualny czas. Genialnie proste, prawda?
Firma Eone wystartowała ze swym projektem na platformie start-up’owej Kickstarter w ubiegłym roku, a zegarek Bradley jeszcze przed ustalonym terminem zebrał kwotę kilkukrotnie przewyższającą 40000 $, jaka potrzebna była do rozpoczęcia produkcji.
Aktualnie można go zamawiać na stronie producenta, a dostępny będzie od piątku 8-ego sierpnia. Zegarek posiada tytanową kopertę o wymiarach 40 mm średnicy i wysokości 11,5 mm. Dostępne są cztery wersje paska, ze stali nierdzewnej oraz trzy tekstylne wzmacniane w okolicy dziurek paskiem skóry w kolorze materiału. Są to kolory: granatowy, oliwkowy zielony i musztardowy żółty. To wersje dla modnych szpiegów. Zegarek jest odporny na zachlapania, ale nie zaleca się w nim nurkowania. Tak samo z racji budowy nie jest wskazane uprawianie z nim sportów ekstremalnych. Cena jest taka sama dla wszystkich modeli i wynosi 275 $, dla chętnych, do piątku 225 $.
Zegarek nosi nazwę Bradley na cześć amerykańskiego oficera marynarki, porucznika Bradleya Snyder’a, który stracił wzrok w Afganistanie podczas wybuchu rozbrajanej przez niego miny pułapki. Jest on również zdobywcą dwóch złotych i srebrnego medalu w pływaniu na paraolimpiadzie w Londynie 2012.
Łącząc praktyczność i niebagatelny wygląd zegarek spełnia swą rolę nie tylko dla osób z dysfunkcją wzroku, jak mówią jego producenci, to dobry wybór również dla tych, którzy chcą dyskretnie sprawdzić czas, nie spoglądając na zegarek czy ekran smartfona. Dla wszystkich dyskretnych szpiegów czasu.
Na zakończenie posłużę się kolejnym aforyzmem Lichtenberga: „Nie mogę wprawdzie powiedzieć czy będzie lepiej, gdy będzie inaczej, ale to rzec mogę, że musi być inaczej, o ile ma być dobrze”.

Maksymilian Pijanowski

Strona firmy Eone: http://eone-time.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>