Świetlny szklany samuraj – Sony Symphonic Light

Sony Symphonic Light zwisające z sufitu
Sony Symphonic Light

Projekty produktów wykorzystujące szkło to czystość, prostota i harmonia formy. Równoczesne połączenie kruchości i delikatności z ostrością samurajskiego miecza. Firma Sony czerpie z tradycji japońskich, lubi szkło i wykorzystuje je w swoich produktach. Wystarczy spojrzeć na linie smartfonów Xperia Z. Na odbywających się aktualnie targach elektroniki CES w Las Vegas, Sony pokazała swoje nowe urządzenia. Zabrakło wśród nich kolejnej odsłony „Szklanego samuraja” flagowca Xperii Z4, ale szkło i tak się pojawiło. I to w blasku! Sony Symphonic Light.Czym jest nowy produkt Sony? Głośnikiem. Nie, lampką. Też nie. Jest jednym i drugim, łącząc harmonijnie za pomocą szkła oba te urządzenia.
W 2008 roku firma Sony zaprezentowała szklany głośnik Sountina, można było go nabyć już za milion Jenów czyli ok 20 tysięcy zł, nie kupiłem. Rozwiązanie tego systemu polegało na połączeniu specjalnej membrany z długimi szklanymi ściankami głośnika w kształcie tuby. Wywołana membraną fala dźwiękowa poprzez wprowadzanie szkła cylindra w wibracje wzdłużne rozchodziła się równomiernie w zakresie 360° zapewniając słuchaczowi taki sam odsłuch w każdym miejscu pomieszczenia. Głośnik nie był mały, miał 32,5 x 32,5 cm u podstawy oraz 184,5 cm wysokości. Oferował zakres odtwarzanych częstotliwości w zakresie 50Hz-20kHz, złącza RCA/Coaxial oraz trójbarwne podświetlenie.
W tym samym roku firma Sony na konferencji w Tokio zaprezentowała dwa kolejne projekty dźwiękowych szklanych samurajów. Były to głośniki Hibiki i Kanabe. Oba korzystały z rozwiązania poprzednika. Pierwszy był modelem podwieszanym do sufitu, a drugi stojącym, mniejszym od Sountiny, ale wyposażonym we własne źródło dźwięku.
Minęło kilka lat i Sony zaprezentowało głośnik Symphonic Light. Tak samo, jak poprzednicy, zbudowany jest ze szkła i będzie korzystał z systemu Sony Vertical Drive. Firma nie podała niestety szczegółowych informacji o jego parametrach, cenie i dacie premiery. Produkt ma wpisywać się w ogłoszoną w 2014 roku również na targach CES koncepcją Life Space UX, zakładającą połączenie i sterowanie naszej przestrzeni za pomocą smartfona. Krótkie demo, jakie mogli usłyszeć uczestnicy konferencji, koncentrowało się na elementach wokalnych utworu i jeszcze jest za wcześnie, by powiedzieć, co szklany głośnik ma do zaoferowania muzycznie ponad swój niebagatelny wygląd. Wiadomo, że jest głośnikiem bezprzewodowym i że będzie świecił. Taki świetlny miecz szklanego samuraja.

Maksymilian Pijanowski

Źródło zdjęcia: bright.nl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>