Tactus Form – klawiatura wypływa na ekrany

Klawiatura Tactus Form na ekranie iPada Mini
Tactus Form. Fot. Lisa Eadicicco

Na targach CES 2013  firma Tactus Technology zaprezentowała swój innowacyjny projekt fizycznej klawiatury dla urządzeń z ekranami dotykowymi. Co było w nim ciekawego? W przeciwieństwie do dostępnych na rynku dołączanych do tabletów i smartfonów fizycznych klawiatur, ta pojawiała się i znikała na życzenie użytkownika. Zapowiadano, że produkt pojawi się w sklepach na przełomie roku 2013/2014, jednak tak się nie stało. Mamy rok 2015, minęły dwa lata od zaprezentowania technologii firmy Tatctus i dopiero teraz możemy składać zamówienia na ten produkt. Podobno dostępny będzie latem. Czy jest to dalej dobry pomysł?Innowacyjne rozwiązanie pojawiania się i znikania klawiatury z powierzchni wyświetlacza stworzone przez firmę Tactus Technology nosi nazwę Tactile Layer. Poprzez wykorzystanie specjalnej powłoki ekranowej z systemem połączonych mikrokanalikami komór, wypełnianych niewielką ilością płynu, powstają na niej fizyczne klawisze. Nie zastąpi to prawdziwej klawiatury, ale przyciski tej ekranowej stają się wyczuwalne. Dzięki takiemu rozwiązaniu pisanie na urządzeniach mobilnych ma stać się bardziej wygodne. Tylko dla kogo? Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do pisania na ekranie dotykowym, ci, którzy potrzebują tej fizycznej, mogą taką dokupić, a z całą pewnością są one wygodniejsze niż rozwiązanie firmy Tactile. Osoby z dysfunkcją wzroku również doskonale dzięki czytnikom ekranu radzą sobie z obsługą wcześniejszych rozwiązań. Nie znajduję zastosowań.

Firmie Tactile i ich rozwiązaniu uciekły dwa lata i ich produkt nie wydaje mi się już dobrym pomysłem. Teraz w cenie 99 $ możemy składać na niego zamówienia w przedsprzedaży. Później będzie kosztował 149 $. Zaraz wrócę do ceny, ale najpierw, dla jakich urządzeń będzie przeznaczony.

Dwa lata czekania i pompowane klawisze przystosowano jedynie do wyświetlacza iPad’a mini. Produkt przybrał formę obudowy i będzie występował pod nazwą ”Form”. Klawiaturę uruchamia znajdujący się na jej odwrocie przycisk, a skorzystać z niej można jedynie przy pionowym ułożeniu tabletu. IPad mini 2G kosztuje 299 $, za jego następcę zapłacimy o 100 $ więcej, zatem, czy cena za pokrowiec Form z pompowaną klawiaturą o dość wątpliwej praktyczności nie jest zbyt wysoka? Pokazując swój projekt w 2013 roku, firma Tactile mogła liczyć na duże zainteresowanie. Szczególnie, gdyby szybko pojawił się w sprzedaży. Dopiero co pokazano pierwszą generację mniejszego tabletu Apple, a rynek tabletów wykazywał ogromne przyrosty sprzedanych urządzeń. Obecnie sprzedaż iPad’ów notuje spadki i wchodzenie z tego typu rozwiązaniami, a do tego dotyczącymi tylko jednego modelu, nie jest zbyt trafnym posunięciem. Firma Tactus planuje pokazanie wersji swojej klawiatury przeznaczonej dla iPhone’a 6 Plus. Planuje, czyli znów nie można mieć pewności, kiedy to nastąpi, a od takiej oferty powinni byli zacząć.

Maksymilian Pijanowski

Źródło: uk.businessinsider.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>