Jak przyspieszyć pracę z aplikacją Mail w iOS

Aplikacja Mail w iOS
Aplikacja Mail w iOS

Doba ma 24 godziny. Niestety. Praca i obowiązki wypełniają większość tego czasu. Technologia pozwala na przyśpieszenie i maksymalizację efektów działań, jakie podejmujemy, jednak doba to tylko doba, a kto z was spał ostatnio 8 godzin? Technologię też można przyśpieszyć korzystając w pełni z oferowanych przez nią opcji.
Autorem poniższego gościnnego wpisu jest Grzegorz Świątek z MyApple.pl, największego polskiego serwisu zajmującego się tematyką firmy Apple. Dzięki jego poradom zaoszczędzicie kilka minut przyśpieszając przeglądanie poczty. Jeżeli kilka minut to niewiele, to przypomnijcie sobie swoją myśl ”Jeszcze 10 minut”, gdy zadzwonił budzik.

 

Systemowa aplikacja Mail dla iOS posiada wiele funkcji, które wywołać możemy za pomocą wirtualnych klawiszy. Sprawia to, że jej obsługa jest intuicyjna nawet dla początkujących użytkowników. Pracę z aplikacją można sobie ułatwić poprzez stosowanie różnego rodzaju gestów, które znacznie przyspieszają jej obsługę.

1. Wyszukiwanie wiadomości

Aby wyszukać wiadomość e-mail wystarczy złapać i pociągnąć w dół widok dowolnej skrzynki pocztowej, w taki sam sposób jak wywołuje się wyszukiwarkę Spotlight na ekranie głównym.

2. Nowe wiadomości

Za każdym razem gdy chcemy sprawdzić czy otrzymaliśmy nowe wiadomości, wystarczy pociągnąć w dół (niżej niż w przypadku uruchamiania wyszukiwania) widok ekranu początkowego, aby odświeżyć wszystkie konta pocztowe lub widok dowolnej skrzynki pocztowej, aby sprawdzić czy na danym koncie pojawiły się nowe wiadomości.

3. Powrót do poziomu wyżej

Jest to gest działający w całym systemie iOS. Chcąc powrócić np. z widoku wiadomości do widoku skrzynki pocztowej, wystarczy „złapać” kciukiem za lewą krawędź ekranu i pociągnąć ją w prawą stronę. Jest to szczególnie przydatne dla osób posiadających większe iPhone’y, w których trudno jest sięgnąć do lewego, górnego rogu krawędzi ekranu.

4. Oznacz jako nieprzeczytane/przeczytane

Aby oznaczyć wiadomość jako przeczytaną lub nieprzeczytaną należy dotknąć i przesunąć ją palcem od lewej do prawej krawędzi do momentu aż pokaże się niebieski przycisk. Jeszcze szybszą metodą jest przesunięcie wiadomości dalej w prawą stronę. Po puszczeniu status wiadomości zmieni się automatycznie.

5. Dodaj do sygnalizowanych, usuń

Aby dodać wiadomość do sygnalizowanych lub usunąć ją wystarczy przesunąć ją od prawej do lewej (odwrotnie niż w przypadku oznaczania jako przeczytane/nieprzeczytane), a pojawią się odpowiednie przyciski. Usunąć wiadomość możemy także poprzez przesunięcie wiadomości dalej w lewą stronę. Po „puszczeniu” wiadomość trafi do kosza lub archiwum (zależnie od ustawień konta pocztowego).

6. Więcej opcji

Po przesunięciu wiadomości w prawą stronę obok przycisku „usuń” i „sygnalizator” pojawia się również opcja „więcej”, która po rozwinięciu pozwala na odpowiedź na wiadomość, przesłanie dalej lub wywołanie powiadomień o nowych wiadomościach w danym wątku.

7. Personalizacja gestów

Istnieje możliwość zmiany opcji wywoływanych gestami opisanych w punktach 4,5 i 6. Można to zrobić w menu Ustawienia -> Poczta, kontakty i inne -> Opcje na liście.

8. Ukrywanie klawiatury

Zdarza się, że po napisaniu wiadomości chcemy ją sprawdzić. Aby ułatwić sobie to zadanie wystarczy dotknąć ekranu nad klawiaturą i wykonać gest w dół, jakbyśmy chcieli ją schować. Aby powrócić do widoku klawiatury wystarczy dotknąć ekranu.

9. Wersje robocze

Aby zapisać wiadomość jako wersję roboczą wystarczy przesunąć w dół pasek tytułu, gdzie zazwyczaj napisane jest „Nowa wiadomość”. Możemy stworzyć kilka wersji roboczych. Aby powrócić do ich widoku wystarczy dotknąć paska tytułu znajdującego się teraz na dole ekranu. Jeśli otwartych jest kilka wersji roboczych, pojawią się one w widoku takim, w jakim wyświetlają się otwarte zakładki w Safari.

10. Powrót do wersji roboczych

Innym sposobem do powrotu do wersji roboczych jest przytrzymanie przycisku służącego do otwierania nowej wiadomości.

11. Przenoszenie adresata

Jeśli chcemy przenieść adres z pola Do: na pole Dw: lub Udw: wystarczy użyć funkcji złap i przeciągnij. Nie trzeba kasować i wpisywać adresu od nowa.

Choć istnieje wiele aplikacji służących do zarządzania kontami pocztowymi, pewnie dużo bardziej bogatych w funkcje, ja osobiście używam aplikacji systemowej. Nie jestem osobą, która otrzymuje tysiące wiadomości e-mail dziennie, więc funkcjonalność tej aplikacji w zupełności mi wystarcza.

Grzegorz Świątek 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>