Mac vs. PC – Instalacja Windows na komputerze Mac, tylko po co?

Komputer macJakiś czas temu napisałem o iUżytkowniku, który na swoim iPhonie 6 plus uruchomił Windowsa 98. Czy działało to sprawnie? Chyba nie na tyle, aby Apple zaczął wyposażać swoje smartfony w system od Microsoftu. Są jednak użytkownicy, którzy to robią na swoich komputerach Mac. Są też tacy, którzy instalują system OS X na swoich pecetach. Zacząłem się zastanawiać, czy ma to sens i czemu służy. W tym miejscu przypomniałem sobie widziany dawno temu filmik z YouTube’a. Jest to animacja zrealizowana w konwencji kreskówki SouthPark, na której komputery Mac i PC ścierają się w walce o wyższość jednych urządzeń nad drugimi. Czy jest zabawny, możecie przekonać się poniżej.

Co jednak zrobić, gdy naprawdę zechcemy mieć Windowsa na komputerze Mac? Są na to trzy sposoby:

Kupujemy Maca, wyrzucamy z niego w całości istniejący na nim system OS X i instalujemy system Windows. I już nie mamy Maca tylko normalnego peceta w obudowie od Apple. Będzie on posiadał wszystkie nieodróżniające go od innych komputerów z systemem Microsoftu wady: wieszanie się, formatowanie dysku, ponowne instalacje, wirusy etc .To sposób całkowicie pozbawiony sensu. Czy nie lepiej wybrać coś tańszego od Lenovo? W końcu zaczęli podrabiać Apple, o czym pisałem TUTAJ.

Program Boot Camp. Jest to narzędzie, dzięki któremu w łatwy sposób uruchomimy system Windows na każdym komputerze Mac i co najważniejsze zostawiając na nim system od Apple. Jest łatwy w konfiguracji i bezpieczny dla stabilności OS X. Zabieg polega na stworzeniu dwóch partycji na dysku komputera przeznaczonych do wykorzystania przez dany system. Wybór, z którego chcemy korzystać odbywa się przy każdorazowym włączeniu komputera, a przełączenie po jego restarcie i ponownym wyborze. Dokonujemy go przytrzymując klawisz „Opcje”, odpowiednik klawisza Alt. Skąd wziąć program Boot Camp? Jest zainstalowany już na komputerze firmy Apple, wchodzimy w Programy>Narzędzia i tam znajdujemy Asystenta Boot Camp. Co będzie nam jeszcze potrzebne? Płyta instalacyjna z Windows XP z SP II/Vista/7/8 lub obraz ISO nośnika instalacyjnego. Dla kogo jest to użyteczna opcja? Dla wszystkich, którzy sporadycznie wykorzystują programy na Windowsa i nieposiadające odpowiednika na komputery Mac.

Wirtualna maszyna. W systemie OS X instalujemy program, w którym tworzymy wirtualną maszynę, gdzie w następnej kolejności instalujemy Windowsa. W ten sposób, klikając na nią, otwieramy drugi system bez restartu komputera. Takim programem jest np. płatny Parallels lub darmowy VirtualBox. Przydatny sposób dla osób, które często muszą korzystać z programów na Windows. Wada? Wymagające całości zasobów i potencjału komputera programy będą miały problem z uruchomieniem, choć zależy to też od programu wirtualnej maszyny.

Dzięki tym sposobom, no może bez numeru 1, możecie posiadając komputer Mac włączyć coś, co istnieje tylko pod Windowsa. Chętnie poznam wasze propozycje…. Tylko niech to nie będą jedynie tytuły gier.

Powyższe sposoby są legalne, dokładną instrukcję do punktu 2 można znaleźć na stronach Apple, poza tym Boot Camp znajduje się na ich komputerach. Jeżeli naprawdę potrzebujecie skorzystać z takiej opcji, to pozostaje wam wybór miedzy Boot Campem, a wirtualną maszyną. Ale… Naprawdę?

To teraz OS X na PC… Nielegalny. Ok, kwestia sporna, zależy według czyjego prawa. W każdym bądź razie, komputer taki nosi nazwę Hackintosha, a ja nie zamierzam o tym pisać, bo nie posiadam komputera PC tylko Apple.

Maksymilian Pijanowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>