Jak mieć wolne za 2000 lat – Aplikacja Night Sky 2

Gwiazdozbiór Pegaza - Night Sky 2
Gwiazdozbiór Pegaza – Night Sky 2

Dziś święto Trzech Króli. Tak, takie zdanie brzmi egzotycznie na stronie o nowych technologiach, ale spokojnie, nie zmieniam profilu Maxessibility. Co dla większości oznacza ten dzień? Wolne. Jednak 2000 lat temu tych trzech panów wolnego nie miało. Wędrowali za tzw. Gwiazdą Betlejemską, co w ciągu dnia i przy złej pogodzie do łatwych na pewno nie należało. Tak na prawdę królami nie byli. Pierwotnie byli określani słowem „magoi”, czyli bardziej odpowiednim ich określeniem jest słowo „mędrcy, uczeni, astronomowie…magowie”? Jeżeli to ostatnie, to szkoda, że nie wyczarowali sobie iPhone’a lub iPada z aplikacją Night Sky 2, bo też mieliby wolne. Night Sky to jedna z moich ulubionych aplikacji na mobilne urządzenia Apple. Jej pierwsza odsłona dostępna jest również na system Android, ale udoskonalona druga wersja do pobrania jest wyłącznie z App Store. Co oferuje? Obraz nieba przed naszymi oczami uzupełniony o relaksacyjną muzykę. Może i potraficie wskazać Mały i Duży Wóz, jednak dzięki tej aplikacji gwiazdy na niebie staną się bardziej czytelne. Wykorzystuje ona wbudowany w iPhone’a/iPada/iPoda Touch kompas, moduł GPS i żyroskop dla orientacji użytkownika względem tego, co się nad nim znajduje. Dzięki temu do obserwacji nie jest potrzebna bezchmurna noc. Ba! Nie jest potrzebne nawet niebo i jeżeli wystawialiście już kanapę na balkon, to spokojnie może zostać w salonie, popatrzymy na gwiazdy przez sufit. A nawet więcej, przez podłogę. Kierując ekran w dół, zobaczymy, po jakich gwiazdach stąpamy, istny Hollywood. Dzięki orientacji za pomocą wymienionych sensorów do obserwacji nie jest potrzebna nawet noc, ale jednak nastrój to nastrój. Night Sky 2 zapewnia wizualizację połączeń między poszczególnymi gwiazdami dzięki specjalnym art work’om. Aktualnie przed moimi oczami znalazła się dość duża mgławica, dlatego bardziej opisowe będą załączone zdjęcia.

Gwiazdozbiór Smoka
Gwiazdozbiór Smoka
Gwiazdozbiór Wodnika
Gwiazdozbiór Wodnika
Gwiazdozbiór Delfina
Gwiazdozbiór Delfina

Aplikacja Night Sky 2 oferuje możliwość wyszukania interesującej nas gwiazdy, konstelacji, planety, komet, a nawet satelit. Ciekawym updatem był ten wprowadzony w grudniu 2013 roku, dzięki niemu możliwe stało się zlokalizowanie świętego Mikołaja sunącego w saniach z prezentami… Swoimi obserwacjami, tymi bardziej lub mniej poważnymi, możemy dzielić się na Facebook’u i Twitterze oraz wysłać je drogą mailową. Screenshot też nie będzie potrzebny, gdyż aplikacja oferuje w zakładce „Share” również zapisanie obserwacji w rolce aparatu. Aplikacja jest w języku angielskim, dlatego po wybraniu interesującego nas ciała niebieskiego informacje o nim przeczytamy też w tym języku. Tak, to nawet w przypadku posiadania jej przez wspomnianych wędrowców mogłoby być problemem, chociaż? Mędrcy to mędrcy, a do osiągnięcia celu potrzebna im była tylko Gwiazda Betlejemska, a nie informacje o niej. Szukałem jej i ja, nie znalazłem, ale to dlatego, że spory, czym ona tak na prawdę była, dalej trwają. W każdym bądź razie „królowie” trafili na miejsce i dzięki temu mamy dzisiaj wolne. Może i wy dzięki Night Sky 2 znajdziecie jakąś gwiazdę i coś pod nią, a za 2000 lat, dzięki wam ktoś będzie miał wolne?

Maksymilian Pijanowski

Link do pobrania Night Sky 2 z App Store: https://itunes.apple.com/us/app/night-sky-2/id649020636?mt=8

Źródło zdjęć: album prywatny 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>