Polskie audiobooki dostępne w Apple Music, ale…

Obrazek z logo Apple Music i napisem: All the ways you love music. All in one place.

30-go czerwca wystartowała nowa usługa strumieniowania muzyki firmowana logiem nadgryzionego jabłka – Apple Music. Tym samym firma z Cupertino dołączyła do konkurencji z innymi serwisami tego typu w walce o klienta. Materiały na wyłączność, wielkość biblioteki, jakość plików i dodatkowe opcje społecznościowe, to wszystko, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy muzyki. Ale to nie wszystko, co oferują serwisy streamingowe, gdyż użytkownicy, prócz stałego dostępu do plików muzycznych, otrzymują możliwość korzystania z audiobooków.

Choć nie mam psa, to o takiej możliwości dowiedziałem się właśnie podczas jednego ze spacerów z czworonogiem. Dokładniej mówiąc, ze swoim Husky’m spacerowała Kinga Ochendowska z iMagazine poruszając równocześnie temat audioksiążek, co można było podglądać/podsłuchiwać podczas jej transmisji na Periscope. Zdradziła mi wtedy tipa, iż w serwisie Spotify można znaleźć audiobooki po polsku. Sprawdziłem i rzeczywiście, ukryte, ale są.

Miałem o tym napisać już wcześniej, jednak moja wycieczka do Cupertino i prace związane z premierą MyApple Magazynu opóźniły ten tekst. I dobrze się stało, bo wizyta w domu Steve’a Jobsa i MA Magazyn były tego warte, a dodatkowo pojawił się serwis Apple Music i w nim także znajdziemy Audiobooki. Ale…

Choć w Internecie znalazłem informację, iż w Spotify znajduje się ponad 500 książek po polsku, to osobiście udało mi się odnaleźć 281 tytułów.

Polskie audiobooki w Spotify

Największym problemem jest właśnie ich odnalezienie. Jako, że serwis poświęcony jest muzyce, książki nie dorobiły się osobnej kategorii i trzeba je wyszukiwać za pomocą funkcji przeszukiwania biblioteki serwisu. Wpisując wyłącznie autora np. Stephena Kinga, wyświetli się lista audiobooków w różnych językach. Jeżeli znamy czytającego książkę lektora np. Krzysztof Gosztyła, Jacek Filipowicz, Roch Siemianowski czy Wiktor Zborowski, to wpisując jego nazwisko, również wyświetlą się nam polskie audiobooki. Najlepsze efekty daje wpisanie frazy ”polska wersja językowa”, która dała mi wynik 281 audiobooków.

Przeszukując bibliotekę muzyczną Apple Music, przypomniałem sobie o ofercie największego konkurenta i wpisałem w pole wyszukiwania autora popularnych kryminałów – Harlana Cobena. Ku mojemu zdziwieniu pojawiły się wersje audio jego książek i to po polsku. Zacząłem szukać dalej korzystając ze wspomnianych sposobów i pojawił się pewien problem. W Spotify wyszukiwanie nie należy do najłatwiejszych, jednak w Apple Music stanowi to jeszcze większy problem. Wpisanie frazy ”polska wersja językowa” w aplikacji na iPhone’a zwraca tylko kilka wyników. Tytuły się powtarzają, gdyż pokazywane są również poszczególne rozdziały danej książki.

Polskie audiobooki w Apple Music

Z tego powodu nie dość, że trudno jest odnaleźć interesującą nas pozycję, to trudno policzyć, ile polskich audiobooków znalazło się w ofercie Apple Music. W tym momencie Apple w walce o klienta ze Spotify przegrywa w kategorii audiobooków. Pomijając model darmowy, w którym aplikacja Spotify na smartfony nie pozwala na odsłuchiwanie książki przez losowy dobór kolejności odtwarzania plików, a na tabletach i z poziomu przeglądarki lektura jest przerywana reklamami, to płacąc tą samą cenę za subskrypcję, Spotify oferuje mimo wszystko bardziej wygodny dostęp do książek audio. Mam nadzieję, że Apple z czasem to poprawi, bo w końcu zadebiutowało przed tygodniem, a Spotify 7 lat temu.

Maksymilian Pijanowski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>