Gra ukryta w komunikatorze Messenger

Za pierwowzór gry w szachy uznawana jest indyjska czaturanga, z której bezpośrednio wywodzi się arabski szatrandż. Za pośrednictwem krajów Bliskiego Wschodu, gra dotarła w średniowieczu do Europy, gdzie ostatecznie przybrała dzisiejszą formę. Choć typowa gra w szachy kojarzy się głównie z obrazkiem dwóch osób pochylonych nad szachownicą, to już w XII wieku partie szachowe były rozgrywane niejako „online”. Termin taki oczywiście jeszcze nie istniał, jednak grę pomiędzy przebywającymi w różnych miejscach i nie znającymi siebie nawzajem osobami umożliwiały szachy korespondencyjne, a długość takiej partii mogła trwać nawet kilka lat. Początkowo kolejne posunięcia figur na szachownicy były  przesyłane za pośrednictwem posłańców i poczty, jednak wraz z rozwojem technologii zaczęto używać telegrafu, telefonu, radia, a później telefaksu i poczty elektronicznej. Dzisiaj do przesyłania wiadomości używa się różnego rodzaju komunikatorów, a szachy w swojej aplikacji Messenger ukrył nawet serwis Facebook.

Co prawda w sklepie App Store czy Google Play znajdziemy wiele aplikacji, za pomocą których w łatwy sposób rozegramy partie szachów z naszymi znajomymi lub z losowym przeciwnikiem na naszym smartfonie, to Facebook, jako współczesne narzędzie komunikacji, w ładny sposób kontynuuje tradycję gry korespondencyjnej. Ukryte w aplikacji Messenger szachy, to z jednej strony typowa gra graficzna, a z drugiej, aby przesuwać piony i figury, musimy wymieniać się z naszym rozmówcą odpowiednimi komendami tekstowymi. Aby uruchomić grę należy rozpocząć rozmowę z dowolną osobą i w pole wiadomości wpisać polecenie – @fbchess play, co spowoduje wyświetlenie standardowej szachownicy z rozstawionymi na niej figurami. Dobór stron jest w tym przypadku losowy, jednak jeżeli chcemy zagrać konkretnym kolorem, wpisujemy: @fbchess play white/black.

W rozgrywce za pośrednictwem Messengera wszystkie komendy wydaje się w języku angielskim przy użyciu szachowej notacji algebraicznej, stosowanej powszechnie podczas oficjalnych zawodów szachowych, w fachowej literaturze, programach szachowych oraz wspomnianych rozgrywkach korespondencyjnych. Poszczególne figury oznaczane są za pomocą następujących symboli:

• K – Król;
• Q – Królowa;
• B – Goniec;
• N – Koń;
• R – Wieża;
• P – Pion.

Aby przesunąć daną figurę na szachownicy musimy wydać odpowiednią komendę np. @fbchess Pe4, przesunie pion na pole e4. Możliwe jest także cofnięcie ostatniego ruchu poprzez polecenie: @fbchess undo. Jeżeli nie nazbyt jasno to wyjaśniłem, to dodatkową pomoc możecie uzyskać dzięki wpisaniu w polu wiadomości: @fbchess help, a gdyby okazało się, że facebookowe szachy przerosły naszą cierpliwość, to rozgrywkę zakończymy poprzez komendę: @fbchess resign. Życzę miłej gry i małej ilości znajomych offline, gdy zobaczą szachownicę…

Maksymilian Pijanowski

Źródło grafiki: Messenger

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>