Jak uruchomić systemową poziomicę na iPhonie i wypionować ściany w naszym mieszkaniu. Albo je zburzyć.

Nie lubię pisać o rzeczach oczywistych, jednak to, co dla jednej osoby wydaje się banałem, dla drugiej już nim nie jest. Mobilny system iOS firmy Apple jest intuicyjny i nie skrywa wielu tajemnic, a mimo wszystko nie każdy użytkownik zna kompletny zakres jego funkcji. Skoro w sieci można znaleźć porady, jak zainstalować klawiaturę emoji, czy jak wyłączyć Apple TV, to ja napiszę o tym, jak na naszym iPhonie uruchomić zainstalowaną poziomicę i szczerze mówiąc, o istnieniu takiej funkcji sam dowiedziałem się po dłuższym czasie.

Historia przyrządu pomiarowego wykorzystującego siłę grawitacji ziemskiej do wyznaczania poziomości lub pionowości płaszczyzn sięga starożytności, a za jego pomysłodawcę uznaje się żyjącego w VI wieku p.n.e. greckiego architekta i rzeźbiarza Teodora z Samos. Pierwszym i zarazem najprostszym rodzajem tego typu narzędzi są poziomice wodne, zwane potocznie szlauchwagą ( z niem. Schlauchwaage). Poziomica taka składa się z dwóch, połączonych ze sobą giętkim przewodem wypełnionym cieczą, pionowych przezroczystych rurek z zaznaczoną podziałką. Dla wyznaczenia poziomu wykorzystywana jest w tym przypadku zasada zachowania cieczy w naczyniach połączonych, w których to woda przyjmuje zawsze jeden poziom. Innym typem poziomic są tzw. poziomice tradycyjne zwane także wasserwagą ( z niem. Wasserwaage), z wbudowanymi libellami rurkowymi zawierającymi pęcherzyk powietrza do wskazywania poziomu i pionu. Choć najnowszym typem poziomicy są modele laserowe, to do zawieszenia półki lub skręcenia stołu nie potrzebujemy tak zaawansowanego narzędzia, a do wykonania prostych pomiarów wystarczy nam urządzenie firmy Apple.

Funkcja poziomicy w systemie iOS została wprowadzona w 2013 roku wraz z debiutem jego siódmej wersji. Pomimo upływu ponad dwóch lat od tego momentu, nie wszyscy użytkownicy zdają sobie sprawę z istnienia takiego narzędzia w ich urządzeniu z logo nadgryzionego jabłka. Oczywiście nie wszyscy go potrzebują, ale niedawno jeden z moich czytelników, nawiasem mówiąc właściciel firmy budowlanej, był zaskoczony, kiedy zapytałem go, czy wie, że ma je w swoim iPhonie. Ok, to gdzie skrywa się ta poziomica?

Jeżeli nie jesteście harcerzami, to pewnie nie korzystaliście z wbudowanego w system iOS kompasu. A to właśnie także tam znajduje się opisywane narzędzie. Jedyne, co trzeba zrobić to uruchomić aplikację Kompas i przesunąć palcem z prawej do lewej. Na drugim ekranie zostanie wyświetlona poziomica, a w zależności od ułożenia płaszczyzny iPhone’a, wskaże nam ona kąty odchylenia od pionu i poziomu.

Funkcja poziomicy na ekranie iPhone'a

 

Funkcja poziomicy na ekranie iPhone'a

W wersji beta systemu iOS 9.3 dodano funkcję Menu kontekstowego do nowych aplikacji systemowych, w tym do wspomnianego Kompasu, dzięki czemu po pojawieniu się i zainstalowaniu tej aktualizacji będzie można od razu wybrać, czy chcemy uruchomić kompas czy poziomicę.

16 września 2013 roku na stronie agencji Reuters ukazał się artykuł na temat wojny domowej w Syrii. Zawierał on zdjęcie autorstwa Mohameda Abdullaha przedstawiające rebelianta z Wolnej Armii Syryjskiej przygotowującego stanowisko ogniowe dla moździerza domowej produkcji. Podstawowym narzędziem celowniczym tego typu broni jest celownik cieczowy, który pokazuje zasięg lotu granatu w zależności od kąta podniesienia lufy. Jak można zauważyć, wspomniany rebeliant, dla określenia kąta odchylenia moździerza używa iPada. Co prawda finalna wersja iOS 7 zawierająca poziomicę została udostępniona 18 września, czyli kilka dni po ukazaniu się artykułu, to jeżeli celowniczy posiadał konto deweloperskie Apple, mógł na swoim urządzeniu zainstalować wersję beta tego systemu już wcześniej. Chociaż z całą pewnością nie o takie wykorzystanie nowej funkcji chodziło Apple, to jak widać w pewnych okolicznościach jest ona przydatna nie tylko podczas remontu. I oby takich sytuacji było jak najmniej.

Maksymilian Pijanowski

Źródło zdjęć: Reuters, aplikacja Kompas dla iOS 9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>