Nowy iPod Touch – dla Apple Music, czy może dla Apple Watcha?

Nowe modele iPoda Touch w kolorach: gwiezdnym szarym, złotym, srebrnym, różowym i niebieskim

Sprzedaż iPodów, dzięki którym Apple zrewolucjonizowało współczesny rynek muzyczny, spada od dawna. Doprowadziło to do sytuacji, w której firma z Cupertino nie zdecydowała się na uwzględnianie tej kategorii urządzeń w swoich ostatnich sprawozdaniach finansowych. Na początku czerwca bieżącego roku, firma zapowiedziała swoją nową muzyczną rewolucję – serwis Apple Music. Równocześnie, nowa wyparła starą, a tak przynajmniej to wyglądało, gdyż w ten sam dzień kategoria iPod została usunięta z głównego menu serwisu Apple.com. Obawiano się, iż Apple nie chcąc dalej promować tej linii produktów, wkrótce całkowicie wycofa je z oferty. Być może tak się stanie, ale nie wkrótce, lecz za jakiś czas, ponieważ wczoraj Apple odświeżyło modele swoich odtwarzaczy.

W przypadku modeli Nano i Shuffle zmiany są wyłącznie kosmetyczne i dotyczą nowych wersji kolorystycznych. Większych zmian doczekał się jedynie iPod Touch.
Wcześniejsza wersja tego modelu odtwarzacza została pokazana we wrześniu 2012 roku i od trzech lat nie doczekała się żadnych modyfikacji prócz wprowadzenia wersji o mniejszej – 16-gigabajtowej – pojemności dyskowej. Jego 32-bitowy procesor A5 o prędkości 800MHz i 512MB pamięci operacyjnej, to nawet jak na Apple niezbyt porażająca specyfikacja, szczególnie w przypadku bardziej wymagających gier i aplikacji. Nowy iPod Touch przynosi pod tym względem duże zmiany.

Wyposażono go w ten sam, co w obu ostatnich iPhone’ach, 64-bitowy procesor A8 o taktowaniu 1,4 GHz z koprocesorem ruchu M8 oraz w 1GB pamięci operacyjnej. Dzięki temu, prócz wzrostu płynności działania urządzenia, będzie ono mogło być wspierane aktualizacjami systemu iOS jeszcze przez kilka lat.
Zmianom uległ także aparat fotograficzny iSight, w którym matrycę 5-megapikselową zastąpiono 8-megapikselową. Choć rozdzielczość przedniej kamery FaceTime nie uległa zmianie i dalej wynosi 1,2 Mpix to polepszono jakość wykonywanych przez nią zdjęć.

Zmian doczekały się moduły łączności. Wi-Fi prócz standardów 802.11a/b/g/n wspiera teraz także szybki standard ac, a moduł Bluetooth 4.0 zastąpiono wersją 4.1.

Poza wprowadzeniem trzech nowych kolorów: niebieskiego, różowego i gwiezdnej szarości, nowy iPod Touch z zewnątrz wygląda jak jego poprzednik. Wymiary i waga nie uległy zmianie i wynoszą: 123,4mm wysokości/58,6mm szerokości/6,1mm głębokości i 88 gram. Urządzenie posiada nadal 4-calowy wyświetlacz Retina o rozdzielczości 1136 na 640 pikseli i gęstości 326ppi.
Nie zmieniono w nim także baterii. W nowym, tak jak i w poprzednim modelu, zastosowano prawdopodobnie ogniwo o pojemności 1030mAh, ponieważ pozwala ona w dalszym ciągu na 40 godzin słuchania muzyki i 8 godzin odtwarzania filmów przy takim samym czasie ładowania: dwóch godzin do 80% i czterech do 100%.

Na pokładzie nowego iPoda Touch znajdziemy system iOS w wersji 8.4, który pozwala połączyć starą rewolucję z nową, czyli Apple Music. Zmiany w urządzeniu mogą sugerować, iż w przyszłości będzie mogło współpracować także z inną rewolucją, a mianowicie z zegarkiem Apple Watch.

Maksymilian Pijanowski

Źródło: 9to5mac.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>