Dla audiofila czy melomana? – Słuchawki Harman Kardon BT

Słuchawki Harman Kardon BT
Słuchawki Harman Kardon BT

Audiofil i meloman, jaka jest między nimi różnica? Ten pierwszy słucha dźwięków na dobrym sprzęcie, drugiemu służy on do słuchania muzyki. Oboje skłonni są wydać w tym celu duże pieniądze. Audiofil większe, nie toleruje najmniejszych odstępstw, natomiast meloman potrafi czerpać przyjemność z słuchania muzyki na odpowiednio dobrych, ale tańszych urządzeniach. Słuchawki za 1000 zł nie zadowolą tego pierwszego, zwłaszcza, gdy dźwięk dociera do nich bezprzewodowo. Dlatego jestem melomanem albo raczej Harmanfilem czy Kardomanem, bo uwielbiam moje słuchawki Harman Kardon BT.

Z urlopu można przywieźć różne pamiątki, figurki, pióropusze, męża, żonę. Ja przywożę kolejne urządzenia. Tym razem były to słuchawki Harman Kardon BT. Posiadam je już od kilku miesięcy, więc przeszły już proces bardziej lub mniej mitycznego wygrzewania i mogę coś o nich napisać.

Symbol BT w nazwie oznacza, że są to słuchawki bezprzewodowe w technologii Bluetooth. Posiadają przetwornik 40 mm i oferują pasmo przenoszenia w zakresie 16Hz-20kHz. Jest to konstrukcja wokółuszna zamknięta. Muszla słuchawki ściśle otacza nasze uszy. Taki typ lubię najbardziej, gdyż dobrze tłumi odgłosy zewnętrzne. Takie rozwiązanie ma też swoje minusy, uszy nie są wentylowane i się grzeją. W dostępnych recenzjach HK BT przeczytałem, że testujący tego nie zauważyli, ja tak. W innych modelach słuchawek dostępna jest zazwyczaj regulacja pałąka, Harman Kardon BT nie mają takiej funkcji. W zamian dostajemy wymienne pałąki w dwóch rozmiarach i jest to równie dobre rozwiązanie. Ich wymiana nie sprawia trudności. Wyciągając słuchawki z pudełka zamontowany był mniejszy pałąk, ale właśnie z racji ścisłego przywierania muszli do ucha i wzrostu temperatury wymieniłem na większy. Słabo widzę, więc dodatkowo głuchy być nie chcę. Pałąki wykonano z piaskowanego metalu, jednak nie dotykają bezpośrednio głowy dzięki drugiemu wewnętrznemu pałąkowi ze skóry. Prawdziwej lub nie, różne opinie czytałem, jest bardzo wygodny, a ja nie będę wąchał słuchawek, służą do czego innego.

Myśląc o słuchawkach nausznych widzimy dwa duże kółka, do tego przyzwyczaili nas ich producenci. Harman Kardon BT odbiegają od tego wizerunku, są prostokątne. To rzecz gustu, ale mnie ten kształt się podoba, wraz z metalowym pałąkiem nawiązuje stylistycznie do iPhone’a i innych produktów firmy Apple, a z nimi tych słuchawek używam. Pomimo dość awangardowego wyglądu, prostokątny kształt muszli nie utrudnia noszenia i komfortu odsłuchu. ”If you love it, you buy it”

Na tylnej krawędzi lewej muszli znalazły się trzy przyciski: jeden Play / Pause / przewijania / odbierania połączeń i dwa regulacji głośności.  Tu mały minus dla Harmana. Konkurencja ma w swoich produktach przyciski dotykowe, do fizycznych nic nie mam, ale sposób ich zamontowania nie jest adekwatny do klasy firmy. Przyciski są zbyt lekko osadzone i mają zbyt duże luzy. Na dolnej krawędzi umieszczono przycisk włączający Bluetooth, ten jest ok i gniazdo Jack 2,5mm służące podłączeniu kabla do ładowania lub ewentualnie przewodu słuchawkowego do odtwarzacza, gdy bateria w HK BT się rozładuje. W zestawie otrzymujemy oba kable: 2,5 mm / USB do ładowania i 2,5 / 3,5 mm do przesyłania drogą standardowo przewodową. Ma on długość 1,4 m i posiada pozłacane proste wtyki. Ładnie zaprojektowano obudowę wtyku, jest w kolorze srebrnym i jest prostokątna, co wpisuje się w design całości. Niestety kable 2,5 / 3,5 mm i 2,5 mm/ USB nie należą do standardowych i trudno je zastąpić. Dodatkowo przewód słuchawkowy nie został wyposażony w pilota, a przyciski na słuchawkach przestają działać po ich rozładowaniu. Rozumiem, że jest to urządzenie bezprzewodowe jednak mimo wszystko niech przy kosmicznym wyglądzie posiada też taką niekosmiczną, a bardziej podstawową funkcję. Ładowanie trwa ok. 6-8, a czas odtwarzania ok. 12 godzin.

Jakość rozmów wykonywanych dzięki wbudowanemu w słuchawki mikrofonowi jest ponadprzeciętna za sprawą Clear Voice Capture. CVC to technologia, która skupia się na wyodrębnieniu ludzkiego głosu spośród szumów i hałasów z jego otoczenia. Tyle teoria, musicie sami sprawdzić, czy wam to odpowiada, bo jak dla mnie dźwięk podczas rozmów jest wyraźny, ale zbyt przytłumiony.
Zasięg? Instrukcja mówi o 8 metrach, ja przy 13 słuchałem bez przerw w transmisji, ale przy takiej odległości lepiej siedzieć w miejscu bez obszernych ruchów. Do 8-10 można normalnie się poruszać. Słuchawki Bluetooth zostały stworzone do transmisji na małe odległości np. z kieszeni spodni do naszych uszu. Jeżeli ktoś narzeka, że przerywa na dużo większych dystansach, to proponuję zainwestować w dobre nagłośnienie mieszkania za pomocą kolumn i nic nie będzie już przerywać. A teraz to, do czego słuchawki Harman Kardon BT zostały stworzone. Music play!

Nie wybierałem utworu, jako pierwszy wskoczył cover Amy Winehouse „Back to black” w wykonaniu Andre 3000 i Beyonce. Czy ja kiedykolwiek słyszałem tą piosenkę?! Słuchawki Harman Kardon BT sprawiły, że odkryłem ją na nowo. Nigdy wcześniej nie słyszałem tych i tylu dźwięków, tych wokali. Tak było z każdą kolejną piosenką. Tak jest do tej pory. Przez te kilka miesięcy słuchałem na nich różnych gatunków muzycznych od jazzu, przez R’n’B, do muzyki elektronicznej i niezmiennie mnie zaskakują. Są dwie rzeczy, na które muszę zwrócić uwagę. Im lepsza jakość materiału do odsłuchu, tym wrażenia są lepsze i pomimo, że są to słuchawki bezprzewodowe, ja najczęściej go jednak używam i to z podpiętym DAC’em.

Słuchawki Harman Kardon BT charakteryzuje duża dynamika i ciepłość, nie jest to płaskie i jednostajne granie o małym zróżnicowaniu poziomu głośności pomiędzy najcichszymi, a najgłośniejszymi fragmentami utworu. Średnie i niskie tony są dobrze wyeksponowane. Jest to raczej basowo wokalne granie nieprzesłaniające równocześnie wysokiego pasma. Wszystkie blachy brzmią w odpowiedni sposób. Dobra separacja pozwala na rozróżnienie poszczególnych dźwięków i ich umiejscowienie. Przestrzeń akustyczna/scena tworzona przez te słuchawki jest szeroka i w porównaniu do modeli, z którymi miałem do czynienia, ma dobre wychylenie lewo/prawo. Co do jej kształtu i głębokości po opinie odsyłam jednak do audiofili, jeżeli znajdziecie takiego, który założy na uszy słuchawki za 1000 zł. Ja słucham muzyki i ta na opisywanych słuchawkach brzmi doskonale
Hasłem firmy Harman Kardon jest ”Beautiful Sound”, przypomina o tym napis na pudełku słuchawek HK BT. Wystarczy je założyć, aby stwierdzić, że nas nie okłamano.

Maksymilian Pijanowski

Źródło zdjęcia: sklep.applemobile.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>