Apple Pay i żyli długo i szczęśliwie

Logo Apple wypełnione banknotami dolarowymi
Płacić z Apple?

Usługa Apple Pay dostępna jest na rynku amerykańskim od 20 października tego roku. Według badań firmy analitycznej ITG w samym tylko listopadzie była ona odpowiedzialna za 1% płatności mobilnych na terenie Stanów zjednoczonych. Ten 1% można rozpatrywać różnie. Czy jest to aż, czy tylko? Trzeba pamiętać, że ruch ten był wygenerowany wyłącznie przez dwa urządzenia, iPhone’a 6 i 6 plus, których sprzedaż rozpoczęła się 15 września. Jak na tle Apple Pay wypadła konkurencja? Raport ITG donosi, że bezpośredni konkurent, firma Google, ze swoją usługą Google Wallet w tym samym okresie była odpowiedzialna za 4% płatności mobilnych. Więcej? Tak, ale jej debiut miał miejsce w 2011 roku, a Apple Pay 11 dni przed przeprowadzonym badaniem rynku, no i Android to nie tylko dwa urządzenia. Usługa Apple zatacza coraz szersze kręgi, od wczoraj dostępna jest już w Kaczogrodzie. Sknerus McKwacz generował duże zyski, kąpał się w pieniądzach. Apple jako najbogatsza firma też może to robić. Teraz pogłębiają tylko basen.24 grudnia na terenie parku rozrywki Walt Disney World na Florydzie, odwiedzający mogli po raz pierwszy skorzystać z płatności mobilnych przy pomocy swojego iPhone’a. Oczywiście pod warunkiem, że był to model 6 lub 6 plus i zarejestrowali się w usłudze Apple Pay.
Jest to pierwszy park rozrywki, który będzie oferował możliwość płatności za pomocą nowej usługi firmy Apple. Początkowo dzięki niemu możliwe staną się zakupy w sklepach i barach szybkiej obsługi na terenie parku i oczywiście kupno samych biletów. Pozostałe miejsca będą miały taką możliwość w najbliższym czasie. Tak samo Kalifornijski Walt Disney World, użytkownikom nowych iPhone’ów z Apple Pay, przywita już w przyszłym roku. Odwiedzający takie miejsca to głównie osoby z dziećmi, a więc osoby młode, które są podstawowymi odbiorcami produktów z logiem nadgryzionego jabłka. Zaoferowanie korzystania z Apple Pay może przynieść wymierne zyski, szczególnie w statystykach udziału w rynku, gdyż grupa wiekowa 18-37 lat stanowi 55% korzystających z mobilnych płatności.
Firma Walt Disney ma również w planach wprowadzenie Apple Pay na terenie europejskiego Disney World. W Europie usługa jeszcze nie jest dostępna, a właśnie tu rozegra się największa bitwa. Starcie o jak największy udział w rynku smartfonowych płatności zbliżeniowych. Google Wallet na starym kontynencie występuje w formie płatności online i choć urządzenia z systemen Android stanowią 85% rynku smartfonów to właśnie użytkownicy urządzeń Apple są grupą najszybciej adaptującą nowe funkcje. Na rynku amerykańskim w 2013 roku tylko 6% posiadaczy smartfona użyło go przy kasie, według prognoz w mijającym roku będzie to ok 8%. W Europie płatności zbliżeniowe są bardzo powszechne, a Polska pod tym względem należy do liderów. Przy premierze nowych urządzeń nasz kraj traktowany jest jak państwo trzeciej kategorii, mam nadzieję, że księgowi Apple przyłożą sie do swojej pracy i Polska znajdzie się w grupie krajów, gdzie będzie można używać Apple Pay w pierwszej kolejności. Inaczej tak, jak po iPhone’a, żeby zapłacić nim za kawę, trzeba będzie pojechać do Niemiec.
Apple Pay zatacza coraz szersze kręgi, TUTAJ lista partnerów tego programu w Stanach Zjednoczonych. Teraz dołączył do nich Disney World, mam w związku z tym pomysł na reklamę tej usługi: jej twarzą mogłby być wspomniany Sknerus McKwacz, przepraszam, Mac Kwacz. Miałem też pomysł z Królewną Śnieżką, ale wiadomo jak skończyła po ugryzieniu jabłka… W każdym bądź razie, później żyli długo i szczęśliwie.

Maksymilian Pijanowski

Źródło grafiki: mac.softpedia.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>