Apple wraz z iPhone 7 wprowadzi karty NanoSD

 

Koncept iPhone'a 7
Koncept iPhone’a 7

Często wytykaną przez przeciwników produktów firmy Apple wadą jest brak możliwości rozszerzenia pamięci iPhone’a za pomocą kart pamięci. Temu tematowi poświęciłem jeden z moich wpisów. Twierdziłem w nim, iż iPhone’y nie mają takiej możliwości, gdyż zwyczajnie jej nie potrzebują. Do innego zdania doszła sama firma z Cupertino, która w 2016 roku wyposaży iPhone’a 7 w wejście kart SD.Granice pomiędzy ofertą producentów urządzeń mobilnych powoli się zacierają. Cechy charakterystyczne odróżniające własny produkt od tych oferowanych przez konkurencję znikają wraz z premierami kolejnych generacji smartfonów i tabletów. Dobrym przykładem jest najnowszy Samsung Galaxy S 6, który pozbawiono dotychczasowej możliwości wymiany baterii, a jeszcze w 2014 koreańska firma w spocie ”Wall Huggers” wyśmiewała posiadaczy iPhone’a za brak takiej opcji. W tym przypadku to Samsung zmienił zdanie, firma Apple zmieni zdanie w przyszłym roku dając użytkownikom możliwość rozszerzenia wbudowanej pamięci.

Powszechnie stosowanym formatem kart pamięci w urządzeniach mobilnych jest microSD. To co dla innych producentów jest standardem, dla Apple już nim nie jest. Mają swoją wizję i zamiast microSD w swoim smartfonie wprowadzą nowy standard nanoSD.

Firma Apple lubi dodawać nazwę ”Nano” do swoich rozwiązań. Do iPoda Nano czy wprowadzonej w 2012 wraz z iPhonem 5 karty Nano SIM dołączy wkrótce NanoSD. Dlaczego zdecydowano się na taką zmianę?

Jest to podyktowane przewidywanym pojawieniem się w ofercie sklepu iTunes plików muzycznych wysokiej jakości. Pliki tego typu zajmują więcej przestrzeni dyskowej, dlatego wbudowane 16, 64 lub 128GB mogłoby nie wystarczyć posiadaczom iPhone’a na skorzystanie w pełni z tej nowej oferty. Zwłaszcza przy wybieranej najczęściej najmniejszej wersji dyskowej smartfona.

Wprowadzenie nowego formatu mniejszych kart pamięci jest podyktowane oszczędnością miejsca w coraz cieńszych kolejnych generacjach iPhone’a. Implementacja wejścia na karty NanoSD, odbędzie się kosztem złącza audio 3,5mm, którego rolę przejmie port Lightning. Wejście na kartę ma przypominać to znane z rozwiązania, jakie producent stosuje dla kart Nano SIM. Do otwierania slotu posłuży znany wszystkim posiadaczom iPhone’ów biały haczyk. Jest jeszcze jeden haczyk tego rozwiązania… dziś jest Prima Aprilis!

3 przemyślenia nt. „Apple wraz z iPhone 7 wprowadzi karty NanoSD

  1. Prawie dałem się nabrać. Profesjonalnie przygotowany tekst i dopiero to złącze Lighting mające przejąć rolę słuchawkowego wzbudziło moje poważne podejrzenia. Swoją drogą – nie miałbym nic przeciwko slotowi na kartę rozszerzającą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>