BBC wprowadza napisy dla niesłyszących w programach na żywo

Logo BBC - białe litery BBC na czarnym tleBBC, największy publiczny nadawca radiowo-telewizyjny w Wielkiej Brytanii, a zarazem największa tego typu instytucja na świecie, rozpoczął testy nowej usługi dedykowanej osobom z dysfunkcją słuchu. W serwisie BBC iPlayer, dostępnym na szerokiej gamie urządzeń, część emitowanych za jego pośrednictwem kanałów na żywo jest nadawana wraz z napisami dialogowymi dla niesłyszących.

Aktualnie, możliwość skorzystania z usługi posiadają użytkownicy wspomnianego serwisu korzystający z niego na komputerach Mac i PC. W ciągu najbliższych kilku miesięcy, BBC będzie przeprowadzać jej dalsze testy, tak aby możliwie jak najszybciej, napisy dla niesłyszących zostały wprowadzone również w aplikacji BBC iPlayer, dostępnej na smartfonach, tabletach – oraz inteligentnych telewizorach.

Szef zespołu d/s dostępności w BBC, Gareth Ford Williams powiedział: „BBC jest wiodącym światowym dostawcą dostępnych usług, jednak zdajemy sobie sprawę, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Chcemy zagwarantować dostępność naszych treści wszystkim użytkownikom, a dzięki wprowadzeniu nowej usługi, niesłyszący widzowie otrzymali dostęp do jeszcze większej ilości programów niż kiedykolwiek wcześniej”.

Doktor Roger Wicks z brytyjskiej organizacji charytatywnej Action on Hearing Loss, prowadzącej kampanię „Subtitle It!”, skierowaną do nadawców online w celu zwiększenia ilości emitowanych przez nich programów posiadających napisy, powiedział: „Cieszymy się z dokonanego przez BBC przełomu, który jest ogromnym krokiem naprzód w kierunku pełnej dostępności treści dla osób niesłyszących”.

Napisy dla osób niesłyszących są dostępne na następujących kanałach:

• BBC One (HD),
• BBC One Northern Ireland (HD),
• BBC One Scotland (HD),
• BBC One Wales (HD),

• BBC One Wales (HD),

• BBC Two (HD),
• BBC Four (HD),
• CBBC (HD),

• CBeebies(HD),
• BBC News (HD).

Aby uzyskać dostęp do napisów na kanale BBC Two w Walii, Szkocji i Irlandii Północnej, należy przejść do http://www.bbc.co.uk/iplayer/live/bbctwo?area=england lub wybrać Anglię z menu „Zmień lokalizację”.

Maksymilian Pijanowski

Źródło: BBC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>