Comics Empower – pierwszy sklep z komiksami dla niewidomych

Słuchawki i iPod Touch leżące na komiksach "Thorgal"

W jednym z moich ostatnich wpisów na łamach serwisu MyApple.pl informowałem o wprowadzeniu audiodeskrypcji w spotach reklamowych firmy z Cupertino. Audiodeskrypcja nie dotyczy jednak wyłącznie twórczości filmowej, a twórczości artystycznej w ogóle. Dzięki niej osoby z dysfunkcją wzroku mogą poznawać chociażby dorobek kulturalny z zakresu sztuki. Przykładowo, portal internetowy iSztuka udostępnia wirtualną galerię dzieł architektury, rzeźby, czy malarstwa od prehistorii do współczesności, opisaną za pomocą audiodeskrypcji. Pomimo, iż zdania w tej kwestii są podzielone, to przychylam się do opinii uznającej twórczość komiksową za sztukę. Oczywiście, trudno porównywać dzieła Rembrandta do Thorgala, jednak cieszę się, że powstał pierwszy na świecie sklep oferujący Komiksy opatrzone audiodeskrypcją.

Sklep internetowy Comics Empower oferuje klientom niewidomym i niedowidzącym, odpowiednio dostosowane do ich potrzeb Komiksy dźwiękowe wyprodukowane zarówno we własnym zakresie, jak i przez inne firmy. Witryna sklepu jest w pełni dostępna dla osób z dysfunkcją wzroku używających na swoich urządzeniach funkcji ułatwień dostępu np. czytników ekranu. Co ciekawe, na stronie Comics Empower znajduje się informacja, o treści: „Jeśli możesz to przeczytać, oznacza to, że jesteś osobą niedowidzącą lub niewidomą”. Wszystko za sprawą czarnego tekstu na czarnym tle, co sprawia, iż jest on niewidoczny dla osób widzących. Aby móc skorzystać ze strony, osoby takie będą musiały same skorzystać z wspomnianych funkcji lub poprosić o pomoc osoby niewidome. Okrutne? Wcale, bowiem osoby z dysfunkcją wzroku spotykają się na co dzień z niedostępnymi dla nich stronami internetowymi, a tu sytuacja została odwrócona.

Komiksy dźwiękowe oferowane w sklepie Comics Empower są nagrywane w języku angielskim, a ich ceny wahają się od 3 do 15 dolarów. Poniżej próbka jednego z znajdujących się w ofercie albumów. Nie jest to co prawda to, do czego się przyzwyczaiłem czytając komiksy, a sama forma odbiega daleko od adaptacji dźwiękowej Thorgala, jednak jak mówi sam pomysłodawca sklepu z komiksami dla niewidomych Guy Hasson: „Istnieją dziesiątki tysięcy dzieci, młodzieży i dorosłych uwielbiających czytać te same komiksy, co ich widzący przyjaciele. Chcą oni o tym z nimi rozmawiać nie czekając na przeczytanie im komiksów przez znajomych lub rodzinę. Przez przypadek, okazało się, że jest to jedna z najważniejszych rzeczy, które zrobiłem w moim życiu”. Tak, to bardzo dobry pomysł przybliżający w pewien sposób twórczość komiksową osobom z dysfunkcją wzroku.

Próbka komiksu dźwiękowego Bakasura #1

Pozostałe komiksy znajdziecie TUTAJ.

Maksymilian Pijanowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>