Cybathlon 2016 – pierwsze Igrzyska Olimpijskie dla osób sparaliżowanych i korzystających z bionicznych protez

 

Bilet na Cybathlon 2016W najbliższy piątek, 5 sierpnia, rozpoczną się XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Miesiąc później, 7 września, do Brazylii przyjadą niepełnosprawni sportowcy, którzy wezmą udział w Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich. W 2016 roku odbędzie się jeszcze jedna olimpiada – Cybathlon, czyli swojego rodzaju pierwsze na świecie Igrzyska Olimpijskie dla osób sparaliżowanych lub z bionicznymi protezami.

Organizatorem Cybathlonu jest szwajcarska Politechnika Federalna w Zurychu, według QS World University Rankings, najlepsza w Europie i jedna z najlepszych na świecie uczelni technicznych pod względem elektroniki, mechaniki i informatyki. Jak podkreśla organizator międzynarodowych zawodów dla niepełnosprawnych korzystających z zaawansowanych technologii wspomagających, które zostały wcześniej wykluczone z Igrzysk Paraolimpijskich: „Poprzez to wydarzenie chcemy publicznie pozbyć się granic między pacjentami, społeczeństwem i najnowszymi technologiami”.

Impreza odbędzie się 8 października w Zurychu. W jej trakcie sportowcy korzystający z elektrycznych protez kolanowych, wspomaganych egzoszkieletów, interfejsów mózg-komputer (ang. brain-computer interface), elektrycznych wózków inwalidzkich, elektrostymulatorów mięśniowych i systemów protezy ramienia, będą rywalizować ze sobą w sześciu konkurencjach, polegających na wyścigach w poszczególnych grupach. Zawodnicy będą mogli korzystać z dowolnych urządzeń dostępnych na rynku oraz z prototypów opracowywanych w laboratoriach badawczych. Nagrody w każdej z kategorii będą przyznawane zarówno zwycięskim sportowcom, jak i producentom danego urządzenia lub oprogramowania.

Maksymilian Pijanowski

Źródło: ETHZWikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>