Czy Facebook usunie Wasze Lajki?

Ikona Like Facebook

Pamiętacie grudniową akcję usuwania fikcyjnych kont, jaką przeprowadził Instagram? Justin Bieber i Akon napewno pamiętają. Temu pierwszemu ubyło 3,5 miliona obserwujących, natomiast drugiemu ubyło 56% śledzących jego profil. Mam swoje konto na Instagramie, jednak w moim przypadku obyło się bez spektakularnych spadków i liczba 13 obserwujących nie uległa zmianie.Od 2012 roku serwis Instagram należy do Facebook’a, który kupił go za kwotę miliarda dolarów. Czasem czytam analizy mówiące o spadku zainteresowania użytkowników Facebook’a na rzecz serwisu Instagram. Ten drugi wybierają osoby młodsze, zostawiając serwis Marka Zuckerberga swoim rodzicom. W tym miejscu pojawia się pytanie, w jaki sposób Facebook ma bronić swojej pozycji na rynku mediów społecznościowych? Nie musi jej bronić, zwłaszcza przed odpływem użytkowników do Instagram’u, gdyż jest on jego własnością. Problem w tym przypadku nie istnieje.

Tak, jak nie zabiegam by liczba 13 obserwujących mój profil na Instagramie wzrastała, tak posiadając własną stronę, posiadam profil Maxessibility na Facebook’u i każde polubienie jest dla mnie ważne. Obecnie są to 273 osoby, które zdecydowały się kliknąć ”Lubię to” i 2/3 z nich nie jest moimi znajomymi z prywatnego profilu. Docelowo do końca tego roku chciałbym mieć tych lajków 1000, szczególnie, gdy dowiedziałem się, że pani, od której kupiłem pierogi na Wigilię ma tych lajków 700. Mniejsza z tym, ile ich zdołam uzbierać, cieszę się z każdego, bo wiem, że są to prawdziwe osoby, które czytają, co napisałem, a nie fikcyjne konta. Gdybym chciał mieć tych polubień więcej, mógłbym sobie takie cyferki kupić. Oferty typu 3,99 zł za 100 fanów na Facebook’u bardzo łatwo znaleźć w Internecie, ale przecież nie o to w tym wszystkim chodzi, prawda?

Przed napisaniem tego wpisu wszedłem do aplikacji ”Strony” od Facebook’a, żeby sprawdzić czy czasem ktoś 274-ty nie polubił Maxessibility i pokazała mi się taka oto informacja: ”Niedawno zmieniliśmy sposób liczenia osób lubiących strony. Po 12 marca liczba polubień może się zmniejszyć w związku z usunięciem polubień z nieaktywnych kont na Facebooku.”

Serwis Marka Zuckerberga przeprowadzał już podobne akcje. W 2012 roku serwis społecznościowy wprowadził do swojego systemu nowe metody walki z fikcyjnymi „like’ami”. Dzięki nim udało się pozbyć się bezwartościowych kliknięć ”„Lubię to” generowanych przez fałszywe konta, oszustwa i kupowanie fanów. Szacowano, iż strony stracą średnio 1 procent fanów, jednak, jak donosił TechCrunch, zdarzały się przypadki nawet kilkunastoprocentowych spadków. Ilościowo najwięcej straciła strona, nie, tym razem nie Biebera, a Texas HoldEm Poker Zyngi, poświęcona pokerowej aplikacji, z wynikiem ponad 100 tysięcy fanów w jeden dzień. Ten sam serwis działania Facebook’a nazwał operacją ”Unlike”.

Nie boję się, że liczba 273 osób, które polubiły Maxessibility na Facebook’u ulegnie zmianie, ale, gdyby algorytmy serwisu uznały kogoś z was za bota, to mam nadzieję, że klikniecie jeszcze raz. Po czystkach na Instagramie Bieber miał 20,3 miliona obserwujących, mineły 3 miesiące i ma ich 23,5 miliona. Może zacznę śpiewać albo lepić pierogi.

Maksymilian Pijanowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>