Dla jednych trzęsienie ziemi, dla innych codzienność – inauguracja październikowej konferencji Apple

Para na ekranie Macbooka i kobieta na ekranie iPhonea

Chciałbym napisać, że wczorajsza konferencja produktowa Apple – Hello Again, była niczym filmy Hitchcocka – trzęsienie ziemi, a później napięcie już tylko rośnie. Z pewnością dla wielu osób, szczególnie tych oczekujących nowych komputerów z logo nadgryzionego jabłka, była taka istotnie, jednak summa summarum, także dla nich seans okazał się dość nudny. Nie byłem zainteresowany kupnem nowego MacBooka, a po konferencji nie uległo to zmianie, dlatego gdyby nie otwierające prezentację „trzęsienie ziemi”, mógłbym napisać jedynie, że konferencja się odbyła.

Firma Apple rozpoczęła wczorajszą prezentację od filmu pokazującego wykorzystanie funkcji ułatwień dostępu zaimplementowanych w produkowanych przez siebie urządzeniach, pozwalających na korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym.

Film z audiodeskrypcją dla osób z dysfunkcją wzroku:

Oczywiście, powyższy film nie jest „trzęsieniem ziemi” dla osób, które z prezentowanych tam rozwiązań korzystają na co dzień, jednak nie tylko one oglądały wczorajszą konferencję. Dla części użytkowników produktów Apple, większej części, nie zdających sobie sprawy, iż posiadane przez nich urządzenia oferują takie rozwiązania, wideo mogło być rzeczywiście rzeczonym „trzęsieniem”. Na łamach serwisu MyApple.pl, w ładny sposób, to co film pokazuje osobom pełnosprawnym, opisał  Krystian Kozerawski: „Film promujący te funkcje jest też swego rodzaju manifestem pokazującym, że osoby niepełnosprawne mogą realizować się w życiu w równym stopniu co osoby pełnosprawne, choć często robią to trochę inaczej”.

Opisywany film nie pojawił się przypadkiem. Przy okazji wczorajszej konferencji dyrektor generalny firmy Tim Cook poinformował bowiem o otwarciu nowej strony w serwisie Apple.com poświęconej funkcjom dostępności zaimplementowanym w systemach macOS, iOS, tvOS i watchOS. Strona ta dostępna jest pod adresem: http://www.apple.com/accessibility

Maksymilian Pijanowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>