Facebook pracuje nad narzędziem, które pozwoli niewidomym ”zobaczyć” zdjęcia

Od 1-ego czerwca bieżącego roku, serwisy internetowe polskich instytucji publicznych muszą być dostępne dla użytkowników niezależnie od ich niepełnosprawności, wieku, używanego sprzętu i oprogramowania, zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG 2.0. Jednym z jego elementów jest używanie tekstu alternatywnego, umieszczanego w miejscu grafiki, zwięźle opisującego, co się na niej znajduje. Najczęściej tekst alternatywny stosuje się w przypadku publikowanych zdjęć, dzięki czemu także osoby z dysfunkcją wzroku korzystające z czytnika ekranu mogą choć w minimalny sposób poznać jego zawartość. Nie jestem instytucją publiczną, mimo wszystko moja strona jest także zgodna ze wspomnianym standardem, a wszystkie zamieszczane tutaj fotografie i grafiki posiadają swój alternatywny tekstowy opis. Choć dodanie go do kilku obrazków ilustrujących dany wpis nie przysparza wyjątkowego nadmiaru pracy, to i tak większość twórców stron internetowych tego nie robi. W przypadku serwisów takich jak Facebook, czy należący do niego Instagram, opartych stricte o treści wizualne jest to trudniejsze do realizacji, ponieważ trudno wymagać od ich użytkowników każdorazowego opisywania kolejnych selfie lub setek zdjęć z urlopu. Dlatego serwis Marka Zuckerberga opisze je automatycznie dodając tekst alternatywny dla osób korzystających z czytnika ekranu.

Z serwisu społecznościowego Facebook korzysta na całym świecie 1,5 miliarda ludzi, w tym także osoby niewidome i niedowidzące. Pozwalają na to wykorzystywane przez nich czytniki ekranu np. VoiceOver wbudowany w system iOS i OS X, czyli narzędzia do odczytu wyświetlanych treści. W ten sposób osoby z dysfunkcją wzroku – mogą usłyszeć, co ich znajomi piszą na Facebooku, jednak nie mają możliwości sprawdzenia, co znajduje się na milionach udostępnianych tam codziennie zdjęć. Nad rozwiązaniem tego problemu pracuje zespół Facebooka d/s dostępności prowadzony przez Jeffa Wielanda, którego jedynym celem działalności jest pomoc osobom niepełnosprawnym w bezproblemowym korzystaniu z serwisu.

Aktualnie zespół w oparciu o sztuczną inteligencję, dział informatyki zajmujący się tworzeniem modeli zachowań inteligentnych oraz programów komputerowych symulujących te zachowania, pracuje nad narzędziem do rozpoznawania obiektów, które pomoże zorientować się niewidomym użytkownikom, co znajduje się na wszystkich zdjęciach udostępnianych na Facebooku. Przykładowo osoby korzystające z czytnika ekranu, usłyszą taki podstawowy opis: „This image may contain colon nature, outdoor, cloud, foliage, grass, tree” (Ten obraz może zawierać naturę, przestrzeń zewnętrzną, chmurę, liście, trawę, drzewo).

Zespół ma nadzieję, iż prace nad tym rozwiązaniem uda się zakończyć jeszcze przed końcem tego roku i zostanie ono wprowadzone w wersji serwisu dla przeglądarek internetowych lub do aplikacji Facebooka dla iOS.

Maksymilian Pijanowski

Źródło: TechCrunch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>