Google Project Tango – pierwszy smartfon z mapowaniem 3D zadebiutuje na czerwcowej konferencji Lenovo

Podczas zorganizowanej po raz pierwszy w ubiegłym roku konferencji Lenovo Tech World chiński producent zaprezentował kilka ciekawych urządzeń. Choć część z nich, m.in. inteligentny zegarek Magic View z wirtualnym ekranem wyświetlającym obraz w 20-krotnym powiększeniu, była wyłącznie projektami koncepcyjnymi, to dowodziły one innowacyjności Lenovo oraz wskazywały na ogrom prowadzonych przez firmę prac badawczo-rozwojowych. Jak poinformował wczoraj producent, kolejna konferencja Tech World odbędzie się już 9 czerwca w San Francisco. Z pewnością zobaczymy na niej mniej lub bardziej koncepcyjne produkty, jednak moje największe zainteresowanie wzbudziła zapowiedź debiutu pierwszego smartfona wykorzystującego platformę Google Project Tango oraz kamerę Intel RealSense.

Platforma Google Project Tango została opracowana przez Advance Technology and Project Group, dział firmy Google zajmujący się badaniem nowych rozwiązań oraz kontaktami z uczelniami, naukowcami i ośrodkami badawczymi. Według założeń, działające w jej ramach urządzenia dzięki zastosowaniu dodatkowych sensorów i specjalnej kamery mogą analizować znajdującą się wokół nich przestrzeń, by na tej podstawie tworzyć trójwymiarowe mapy otoczenia. Proces ten zachodzi w czasie rzeczywistym, w związku z czym wymaga on odpowiedniej mocy obliczeniowej. Spełniający wszystkie warunki tablet, będący zarazem pierwszym urządzeniem powstałym w ramach Google Project Tango, został zaprezentowany na konferencji Google I/O 2014. Ten 7-calowy tablet dysponujący 4-rdzeniowym Procesorem Nvidia Tegra K1 (Cortex-A15) taktowanym zegarem 2,2 GHz z układem graficznym Kepler – 192 rdzeni CUDA i 4GB pamięci RAM, był jedynie wersją developerską, przeznaczoną do tworzenia i testowania aplikacji wykorzystujących potencjał nowej technologii. Posiadając taką specyfikację, urządzenie było w stanie przetworzyć ponad ćwierć miliona pomiarów 3D na sekundę, by stworzyć na ekranie obraz widziany ludzkim okiem.

Wyposażone w technologię Google Project Tango urządzenia, dzięki mapowaniu 3D pozwalają chociażby na tworzenie nowych gier wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość (Augmented Reality), czy na wirtualne umieszczanie w odwzorowanej przestrzeni obiektów 3D np. mebli w naszym mieszkaniu. Zdaniem naukowców z Google, bazujące na tym rozwiązaniu urządzenia informując o ewentualnych przeszkodach w otoczeniu mogłyby także pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym.

W sierpniu ubiegłego roku podczas Intel Developer Forum w San Francisco przedstawiciele firmy Intel poinformowali o planach połączenia własnej technologii RealSense z Google Project Tango w ramach zestawu narzędzi deweloperskich dla systemu Android. Na RealSense składają się trzy elementy: kamera HD 1080p, kamera podczerwona oraz projektor podczerwonego światła laserowego. Jak podaje producent rozwiązanie takie dzięki możliwości śledzenia ruchu i rejestrowaniu głębi, pozwala urządzeniom „widzieć” obraz, tak jak robią to ludzie. Kamery Intel RealSense montowane są już w laptopach i notebookach np. w Lenovo Y700. Rozpoznają one gesty użytkownika oraz odległość do skanowanego przedmiotu, co pozwala konstruować na ekranie urządzenia trójwymiarowe modele obiektów.

Już za miesiąc Google Project Tango wraz z Intel RealSense trafi do pierwszego smartfona firmy Lenovo, a co najważniejsze, wkrótce po konferencji Tech World urządzenie pojawi się w sprzedaży. Wiadomo już, że cena urządzenia nie przekroczy 500 USD, natomiast jego dokładną specyfikację poznamy 9 czerwca, po godzinie 19.00 czasu środkowoeuropejskiego. Keynote otwierający konferencję Lenovo będzie transmitowany na żywo w serwisie YouTube na kanale firmy, a tymczasem współdziałanie Google Project Tango i Intel RealSense, można zobaczyć na poniższych filmach.

Maksymilian Pijanowski

 

Źródło: 9to5Google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>