Microsoft – Windows 10 pozostanie darmową aktualizacją dla korzystających z funkcji ułatwień dostępu

Podczas ubiegłorocznej konferencji Microsoft Build, Terry Myerson szef ds. systemów operacyjnych w firmie z Redmond powiedział, iż celem Microsoftu jest, „by w ciągu 2-3 lat od premiery Windows 10 na świecie było miliard urządzeń pracujących pod kontrolą tego systemu”. Minęło już dziewięć miesięcy z wspomnianego okresu, a firma poinformowała, iż Windows 10 zainstalowano na 300 milionów komputerów, smartfonów, tabletów oraz konsol Xbox One. Biorąc pod uwagę fakt, iż Microsoft za trzy miesiące zakończy program darmowej aktualizacji do najnowszej wersji systemu, producent może mieć trudności w realizacji swoich założeń. Z punktu widzenia konsumentów, cele firmy z Redmond są bez znaczenia, liczy się wyłącznie to, ile za Windowsa 10 trzeba będzie zapłacić po 29 lipca. Niemało, jednak opłata nie dotyczy wszystkich. 

Jak poinformował Microsoft, od 30 lipca system Windows 10 w wersji Home będzie oferowany w cenie 119 USD, co w polskim sklepie firmy zostało przeliczone na 579,99 PLN. Koniec darmowej aktualizacji nie dotyczy jednak osób korzystających z technologii asystujących, o czym można przeczytać na oficjalnym blogu firmy poświęconym dostępności. Post zamieszczony przez jednego z pracowników Microsoftu informuje co prawda o samym fakcie zwolnienia z opłaty, jednak nie precyzuje na jakiej zasadzie miałoby się to odbywać. Więcej szczegółów na ten temat zostanie podanych w najbliższym terminie na wspomnianym blogu.

Darmowa aktualizacja do Windows 10 Home i Pro przysługuje odpowiednio użytkownikom systemów:

• Windows 8.1 lub Windows 7 Starter/Home Basic/Home Premium,
• Windows 8.1 Pro/Pro dla studentów lub Windows 7 Professional/Ultimate.

Po aktualizacji systemu do Windows 10 przysługuje 30 dni na powrót do poprzedniej wersji oprogramowania, a ponadto raz dokonana aktualizacja jest dożywotnia. Oznacza to, iż aktualizując posiadany komputer do 29 lipca, zrobimy to za darmo, jeżeli Windows 10 nie przypadnie nam do gustu możemy zrobić downgrade, a pomimo to będzie można go zainstalować na danym urządzeniu od nowa w dowolnym terminie.

Za informację dziękuję Dawidowi Długoszowi z redakcji „Komputer Świata”.

Maksymilian Pijanowski

Źródło: Komputer Świat za Microsoft 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>