#MyApple – Funkcje dostępności czwartej generacji Apple TV

Choć funkcje ułatwień dostępu dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu były obecne już w Apple TV drugiej i trzeciej generacji z oprogramowaniem w wersji 4.2 lub nowszym, to ograniczały się one wyłącznie do czytnika ekranu VoiceOver oraz, jeżeli dany materiał posiadał taką opcję, do audiodeskrypcji i podpisów dla niesłyszących. W nowym urządzeniu firmy z Cupertino, dotychczasowy software zastąpiono systemem tvOS bazującym na iOS 9, co zwiększyło jego możliwości także pod względem funkcji dostępności.

Ze zmian powinny się ucieszyć szczególnie osoby z dysfunkcją wzroku, ponieważ w nowym Apple TV znajdą one część dedykowanych im ułatwień oferowanych wcześniej przez pozostałe urządzenia tego producenta. Prócz wspomnianego czytnika ekranu VoiceOver, w menu ustawień dostępności znalazły się funkcje: Zoom, Redukuj ruch, Pogrubiony tekst oraz Zwiększ kontrast. Dodatkowo, przeprojektowany pilot komunikuje się z Apple TV za pomocą łączności Bluetooth, co eliminuje problem celowania nim w odpowiednim kierunku, a także wyposażono go w szklany gładzik, reagujący na niektóre gesty funkcji dostępności. Ponadto posiada on teraz większą liczbę fizycznych przycisków, w tym jeden potencjalnie bardzo ważny z perspektywy osób niewidomych i słabowidzących, ale działanie funkcji jaką mu przypisano zostało bardzo ograniczone.

Więcej na temat ułatwień dostępu w nowym Apple TV przeczytacie w moim tekście na łamach serwisu MyApple.pl. Zapraszam.

Przejdź do artykułu na MyApple.pl

Maksymilian Pijanowski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>