Oko dla Androida – elektroniczna soczewka od Google

Jak donosi magazyn „Forbes”, firma Google złożyła w Amerykańskim Urzędzie Patentowym wniosek o zastrzeżenie elektronicznego urządzenia do korekcji wzroku. Zgodnie z opisem, miałoby ono formę elektronicznej soczewki wewnątrzgałkowej wstrzykiwanej bezpośrednio do przedniej części oka.

Implementacja urządzenia, tak samo jak w przypadku wszczepiania zwijalnych lub sztywnych soczewek podczas operacji zaćmy, wymaga usunięcia z oka soczewki naturalnej. Choć w wielu serwisach jest to komentowane jako coś co najmniej „upiornego”, to wspomniana operacja zaćmy jest prostym i powszechnym zabiegiem, który można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych przy znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu soczewki urządzenie będzie wstrzykiwane wraz z płynem, który krzepnąc połączy je z otaczającą ją torebką.

Według opisu, rozwiązanie Google ma pomagać w ogniskowaniu światła na siatkówce oka, jednak „Forbes” nie precyzuje na jakiej zasadzie miałoby się to odbywać. W treści krótkiego artykułu podano natomiast informację, iż patentowane urządzenie będzie złożone m.in. z czujników, radia, zasilanej bezprzewodowo baterii oraz samej elektronicznej soczewki.  Niezbędne w tym przypadku obliczenia będą przeprowadzane przez procesor zewnętrznego urządzenia komunikującego się z soczewką drogą radiową. Jak można się domyślać, będzie nim smartfon z systemem od Google – odpowiednim dla oczu androida.

Maksymilian Pijanowski

Źródło: Forbes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>