Podrzuć i złap – sferyczna kamera Panono

Na pierwszy rzut oka Panono to nic wielkiego, ot czarno-zielona kulka o średnicy 11-stu centymetrów. Cóż zatem spowodowało, iż w ramach serwisu crowdfundingowego Indiegogo, udało się zebrać na jej produkcję 1,25 miliona dolarów? Aby odpowiedzieć na to pytanie wystarczy ją podrzucić, a wtedy przestaje być niepozorna.

Dzięki umieszczeniu w urządzeniu aż 36 kamer, jest ono w stanie stworzyć panoramę 360° x 360° w rozdzielczości do 108 megapikseli, a wbudowana w Panono pamięć 16 GB,  pozwoli na zapisanie nawet 600 zdjęć.

Samo wykonanie panoramy odbywa się automatycznie, gdy podrzucona kula  osiągnię maksymalny punkt lub manualnie za pomocą znajdującego się na jej obudowie spustu migawki, bądź przy użyciu dedykowanej aplikacji na smartfony. Aplikacja Panono współpracuje zarówno z urządzeniami firmy Apple, jak i z tymi działającymi pod kontrolą systemu Android. Przesyłanie zdjęć na smartfona czy tablet odbywa się za pośrednictwem wbudowanego modułu Wi-Fi lub łącza USB, a do ich oglądania wykorzystywane są czujniki ruchu instalowane w urządzeniach  mobilnych.

Panono został zaprezentowany odwiedzającym tegoroczne targi IFA i pomimo zapowiedzianej ceny 499 dolarów, podobnie jak w przypadku kampanii na Indiegogo, wzbudzał duże zainteresowanie. Warto przy tym wspomnieć, iż urządzenie zostało zaprojektowane w Niemczech, a jego produkcja odbywa się w Polsce.

Jak zapewniają konstruktorzy Panono, jeżeli nawet nie uda się nam złapać podrzuconej w górę kuli, z zamontowanymi w środku urządzeniami nic nie powinno się stać. Gwarancji, że tak będzie w rzeczywistości, jednak nie dają, więc    nie próbowałbym podrzucać jej nad twardym podłożem. Pomimo, iż ma ona  średnicę 11-stu centymetrów, to jej waga wynosi 480 gramów, dlatego uważałbym też na głowę.

Maksymilian Pijanowski

Źródło: Panono

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>