Na Święta stałem się bezdomny… I po co nam ten Dom? Problem z Home rozwiązany

Zbliżenie na przycisk Home
Home, Sweet Home?

Skąd pomysł na ten wpis? Z rozmowy z DJ Bleq. Znacie? Nie? Shame on you! Czasem warto odłożyć smart urządzenia, ruszyć smart dupy z kanapy i wybrać się do smart klubu. Kto w nich rządzi? Szef wszystkich szefów, rezydent klubu Frantic w Krakowie, gościnnie w całej Polsce, członek Wielkiego Joł, trudny do przeoczenia 203 cm wzrostu Dj Bleq. Był props, lecimy dalej z tematem. Kiedyś Bleq biorąc do ręki mojego iPhone’a zapytał „ – Żółw, dlaczego nie masz Home na wyświetlaczu? – Jak, na wyświetlaczu? – Mój się zepsuł i mam wirtualny na ekranie, – Masz jailbreake? – Nie”. Nie pamiętał jak to włączył, ale on miał. A ja nie znam takiej funkcji? WTF?!
Teraz już znam, ale o tym zaraz. Zajmijmy się najpierw samym przyciskiem Home. Będę używał tej nazwy, gdyż polskie tłumaczenie „Przycisk Początek”, do mnie nie przemawia. Home znajdziemy pod ekranem w większości urządzeń mobilnych firmy Apple. Z jakiego powodu się tam znalazł i czy naprawdę jest nam potrzebny?
Już posiadając iPhone’a 3 GS myślałem, że jego czas jest policzony. Telefon miał 3,5-calowy ekran, były plotki o większym ekranie w następnych modelach, może zlikwidują Home i zwiększenie wyświetlacza nastąpi jego kosztem? IPhone 4, iPhone 4 S dalej z ekranem 3,5-cala i omawianym przyciskiem. IPhone 5? Mamy 4 cale i mamy dalej Home, proces wydłużania telefonu się rozpoczął. 5S? To samo. W tym roku Apple powiększył ekrany swoich smartfonów do 4,7 i 5,5 cala i co? Pod nimi nadal tkwi Home. W iPadzie też w dalszym ciągu przycisk Home spełnia swoje funkcje. Tak, spełnia, ale oprócz funkcji włączania VoiceOver go nie używam. Do zamykania programów i włączania paska uruchomionych aplikacji używam gestów zsunięcia pięciu palców lub przejechania czterema od dołu ekranu. Dlaczego takie gesty nie mogą zostać wprowadzone w iPhone’ach? Bleq ma 2 metry, dłonie jak płyta gramofonowa, ale wydłużony iPhone 6 także jemu nie przypadł do gustu. Likwidując przycisk Home, wydłużając ekran w dół, zamiast w górę, przy niewielkich zmianach szerokości smartfona, byłoby możliwe zwiększenie wyświetlacza nawet przy zachowaniu proporcji 16:9, a iPhone’a 7 można byłoby odróżnić od pilota do TV.
A co z Touch ID? Firma Apple wprowadzając czytnik linii papilarnych do przycisku Home ogłosiła, że robi to dla naszej ochrony, tak, aby do smartfona dostęp miał tylko użytkownik bądź zdefiniowane przez niego osoby. Zamiast wpisywać ręcznie hasło, przykładamy palec i gotowe. Bardzo użyteczne, ale to historia dla nas, jaki pożytek ma z tego Apple? Gdzie wpisywaliśmy też, czy zwłaszcza, hasło? Podczas zakupów w App Store i iTunes. Często podczas zakupów, wpisując już hasło, rozmyślałem się i wciskałem Anuluj, miałem na to czas, a teraz palec i pieniądze zmieniają właściciela. Przesadzam? W tym roku także iPady dostały Touch ID. Była to jedyna prawdziwa zmiana w modelu Mini, tak, tak, dbają o nasze bezpieczeństwo. IPad Air II? Kto biega po mieście z 9,7 calowym urządzeniem? W erze post PC, taki iPad leży w domu zamiast komputera i po co kwestie bezpieczeństwa? Bezpieczne są tylko zakupy i to dla Apple. Ok, ale co zrobi, gdy zabraknie Home? Słyszeliście o planach wprowadzenia skanera siatkówki oka? Teraz nie trzeba będzie nawet ruszyć palcem, wystarczy rzut okiem, oczywiście dla naszego bezpieczeństwa…
Było jedno i dwa kliknięcia w przycisk Home, było Touch ID, co z pozostałymi funkcjami? Przejdźmy do przycisku Home z telefonu Bleq’a. Jak go włączyć? Należy wybrać funkcję ułatwień dostępu o nazwie Assistive Touch, która z założenia przeznaczona została dla osób mających problemy motoryczne. Bleq, jako DJ takich nie ma, mógłby zostać twarzą czy raczej ręką reklamującą tą funkcję dla wszystkich. Gdzie ją znaleźć? Ustawienia>Ogólne>Dostępność>Assistive Touch. Włączamy i od teraz na każdym ekranie będzie się nam w rogu wyświetlał przeźroczysty przycisk. Możemy go przenieść w dowolny inny narożnik tak, aby było nam jak najwygodniej do niego sięgać. Po kliknięciu na niego otworzy się menu, gdzie do dyspozycji mamy wirtualny przycisk Home, Siri, dostęp do powiadomień, centrum sterowania i Urządzenie, gdzie znajdziemy m.in. zrzut ekranu, czyli znowu fizyczny przycisk nie jest do tego potrzebny. Jest też pozycja Ulubione, gdzie możemy dodawać własne gesty. I po co nam ten Home?

Menu Assistive Touch
Menu Assistive Touch

Bleq w nowym iPhone nie korzysta już z ekranowego Home, używa tego fizycznego. Tamta funkcja była mu potrzebna, gdyż ten normalny odmówił posłuszeństwa. Bez względu na to, czy Apple w końcu pozbędzie się tego przycisku, jest to przydatna funkcja, gdy ten fizyczny się popsuje, a na nowy będzie trzeba wydać 200zł. Bleq najpierw miał wirtualny, a poźniej własnoręcznie dokonał naprawy w 40 minut, DJ szybkie ręce… Bleq, mam dla Ciebie inny trick, kalibracja Home, gdy się przycina. Uruchamiamy którąś z aplikacji systemowych np. Pogoda, wciskamy Power i trzymamy aż do pokazania się paska Wyłącz, wtedy wciskamy Home i trzymamy do momentu pokazania się ekranu początkowego. Problem z Home rozwiązany
Czy przycisk Home fizyczny czy wirtualny, to jednak nikt z nas nie chce być bezdomny, szczególnie w Święta. Razem z Bleqiem bierzemy udział w akcji organizowanej przez naszego kolegę Kubę Matuszczaka, który po raz trzeci pomaga wybranemu Domowi Dziecka. Ich wychowankowie nie są bezdomni, mają wirtualny dom, który w przeciwieństwie do tego w iPhonie, nigdy nie zastąpi tego prawdziwego. Jeżeli mielibyście ochotę pomóc, napiszcie, wyśle wam zaproszenie. Wesołych Świąt.

Maksymilian Pijanowski

P.S. Per Żółw mówi do mnie bardzo wąska grupa znajomych. Don’t try it at Home.

Źródło zdjęcia: gadgetmac.com oraz własne

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>