Jak program wymiany baterii Apple wyeliminował stonkę w iOS 8

Ikona rozładowanej baterii w iOS
Ratunek? Program wymiany baterii

Od premiery systemu iOS 8 na mobilne urządzenia firmy Apple minęły 4 miesiące. Według ostatnich danych najnowszy system na kompatybilne urządzenia pobrało 68% użytkowników, iOS 7 odpowiadał za 29%, a pozostałe starsze wersje stanowiły 4%. Wyniki podano w przybliżeniu, inaczej sumując wartości wychodziłoby 101%, chociaż ostatnio kupiłem koszule z 99% bawełny i 2% elastanu. Uczono mnie inaczej. Ale wróćmy do sedna. Mój iPhone 5 do niedawna należał do tej ostatniej grupy, działał na nim system iOS 6. Pod względem pracy i rozrywki mam optymalną dla siebie ilość aplikacji, dlatego nie byłem zainteresowany kolejnymi aktualizacjami kończącymi się zazwyczaj spowolnieniem smartfona. Apple postawiło jednak na swoim i chcąc nie chcąc poprawiłem statystyki firmy zasilając grupę 68%. Jak tego dokonali? Wraz z iOS 8 zaprezentowano usługę iCloud Drive, ulepszając poprzednią wersję własnej chmury. Jestem jak najbardziej na tak, ale jest mały problem, iCloud Drive synchronizuje dane pod warunkiem posiadania najnowszego systemu. W ten sposób straciłem możliwość wglądu i pracy na dokumentach w programie Pages stworzonych na iPadzie z iOS 8 z poziomu mojego iPhone’a. Prawda, że sprytnie to zrobili?
A teraz anegdota: Co słyszy użytkownik iPhone’a z iOS 6 od tego z iOS 8 zadając pytanie: ”- Co robisz, żeby szybciej rozładować baterie? – Nic”.
Nowy system nie jest zły, podoba mi się tzn. do czasu kiedy nie spojrzę na wskaźnik zużycia baterii. Tak jak wcześniej przy ekstremalnym użytkowaniu smartfona wystarczały 1-2 cykle ładowania dziennie, to po instalacji iOS 8 potrzebne były 3-4, a power bank z przydatnego stał się nieodzowny. Użytkownicy korzystający z tej odsłony mobilnego systemu firmy z Cupertino wiedzą o czym mówię. Ja jednak znów ładuję baterie ”tylko” 1-2 razy. Jak to możliwe?
Firma Apple ustaliła, że w iPhone’ach kupionych pomiędzy wrześniem 2012, a styczniem 2013 bateria może szybciej się rozładowywać w związku z tym uruchomiła program ich wymiany. Wiedziałem o tym już zanim zaktualizowałem system, ale nie zauważyłem zwiększonego drenażu baterii w stosunku do wcześniejszych modeli smartfonów z nadgryzionym jabłkiem w logo. Mimo wszystko sprawdziłem, czy moja bateria kwalifikuje się do wymiany. W końcu jest darmowa, a nowa to jednak nowa. Po wpisaniu numeru seryjnego iPhone’a na stronie okazało się, że tak. Ok, program trwa do 1 marca 2015, nie śpieszy się. Zainstalowałem aktualizację do iOS 8 i zaczęło mi się bardzo śpieszyć.
Umówiłem się u autoryzowanego sprzedawcy na wymianę, sprawdzili jeszcze raz, czy spełnia warunki i oddałem im iPhone’a mając nadzieję, że rozwiąże to problem. Nie wiem, ile trwa taka wymiana w Polsce, ja robiłem ją w Niemczech i za 3,5 godziny smartfon był z powrotem w moich rękach. Poziom naładowania wskazywał 45% i znowu dość szybko spadał, straciłem pokładane w wymianie nadzieje. Po rozładowaniu do 10% podłączyłem iPhone’a do ładowarki. Godzina 19:35, 100%, czas na test. Używałem telefon standardowo czyli ekstremalnie. Ile wytrzymał na jednym ładowaniu? O 02:35 położyłem się spać z 8% baterii. 7 godzin czyli wróciłem do 1-2 ładowań i to z iOS 8.
Nowy system powoduje szybsze zużywanie się baterii, to fakt. Potwierdza go wielu użytkowników, jak powiedział mój znajomy: ”Żre baterie jak stonka ziemniaki”. Kolejne update’y miały likwidować ten problem, jednak w moim przypadku przy wersji iOS 8.1.2 występował on nadal. Firma Apple uruchomiła swój program wymiany baterii w partii iPhone 5 z innych powodów niezależnych od posiadanego na smartfonie systemu. Ja nie miałem jednak problemu na systemie iOS 6, a pojawił się automatycznie po aktualizacji. Pomogła wymiana baterii na nową. Dlatego posiadacze modelu objętego programem macie jeszcze chwilę na skorzystanie z niego, a pozostali powinni pomyśleć nad wymianą we własnym zakresie, mnie pomogło. No chyba, że kupujecie już nowy telefon albo czekacie na działający update. Ja straciłem cierpliwość.

Maksymilian Pijanowski

Źródło zdjęcia: huffingtonpost.com 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>