Przyśpiesz Maca – nowy OS X 10.11 El Capitan już dostępny do pobrania

El Capitan – to granitowa formacja skalna wchodząca w skład położonego w Kalifornii Parku Narodowego Yosemite. Jej nazwa wywodzi się od indiańskiego słowa ”To-to-kon oo-lah” lub ”To-tock-ah-noo-lah” tłumaczonego jako “wódz” lub ”skalny wódz”. El Capitan to również nazwa najnowszego systemu operacyjnego firmy Apple – Mac OS X 10.11, który został oficjalnie zapowiedziany w trakcie czerwcowej konferencji WWDC 2015. Wybór nazwy nie jest przypadkowy, ponieważ OS X El Capitan opiera się na podstawach ubiegłorocznej nie do końca udanej wersji Yosemite. Czy nowa odsłona jest ”skalnym wodzem”, mogą już sprawdzić posiadacze komputerów Mac, gdyż finalne wydanie systemu OS X El Capitan można już pobrać z poziomu Mac App Store.

Co prawda OS X El Capitan, prócz nowego systemowego kroju pisma – San Francisco, znanego już z systemu watchOS, wizualnie nie przynosi większych zmian interfejsu w stosunku do OS X 10.10, to jednak w nowym systemie wprowadzono wiele nowości oraz usprawniono działanie pozostałych elementów. Wśród nich warto wymienić możliwość pracy na dwóch aplikacjach przy podzielonym ekranie, systemowe Notatki oraz ulepszenia w zakresie aplikacji Mail, gdzie okno tworzenia wiadomości można przenieść na dół ekranu, aby przejrzeć nowe maile, a w jednym oknie można tworzyć kilka wiadomości jednocześnie dzięki obsłudze kart. W przeglądarce Safari istnieje teraz opcja przypinania kart, tak, by były szybko dostępne oraz opcja wyciszania muzyki i dźwięków na danej stronie internetowej.

Najważniejszą zmianą w OS X El Capitan jest znaczne przyspieszenie systemu względem poprzedniej wersji, co docenią szczególnie posiadacze starszych i słabszych komputerów. W nowym systemie aplikacje uruchamiają się o 40% szybciej, a przełączanie pomiędzy nimi jest dwa razy szybsze. Dwukrotnie szybciej wyświetlą się także wiadomości w programie mail, a pliki PDF nawet cztery razy szybciej.

System Mac OS X 10.11 El Capitan jest zgodny z komputerami:

  • iMac (połowa 2007 roku lub nowszy);
  • MacBook (13″ aluminiowy z końca 2008 roku, 13″ z 2009 roku lub nowszy);
  • MacBook Air (z końca 2008 roku lub nowszy);
  • MacBook z ekranem Retina;
  • MacBook Pro (13″ z połowy 2009 roku lub nowszy, 15″ z połowy 2007 roku lub nowszy, 17″ z końca 2007 roku lub nowszy);
  • Mac Pro (z początku 2008 roku lub nowszy);
  • Mac Mini (z początku 2009 lub nowszy);
  • Xserve (z początku 2009 roku).

Maksymilian Pijanowski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>