Quo vadis, Apple?

Quo vadis, Apple? Znak zapytania z kropką w kształcie logo Apple na tle drogi
Quo vadis, Apple?

W roku 2013 Tim Cook zapowiadał, że kolejny okaże się przełomowy. W wywiadzie dla „The Wallstreet Journal” na początku 2014 roku potwierdził to mówiąc, że wkrótce firma Apple zaprezentuje nowe kategorie produktów. Rok 2014 za nami, co zobaczyliśmy, a co się przesunęło w czasie? Czy w związku z tym 2015 opróżni nasze kieszenie? Drugą połowę ubiegłego roku firma z Cupertino może zaliczyć do bardzo udanych. W listopadzie wartość rynkowa firmy przekroczyła 700 miliardów dolarów, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii wśród spółek notowanych na Wallstreet. Tym samym w historii w ogóle. Oczywiście, biorąc pod uwagę inflację, dzisiejsza kapitalizacja nie byłaby największą w historii notowań, gdyż maksimum Microsoftu z 1999 roku w wysokości 613 miliardów dolarów, odpowiadałoby 874 miliardom w 2014 roku. Ale tak, Apple przekroczyło 700 miliardów i prognozuje się, że będzie pierwszą firmą, której kapitalizacja wyniesie 1 bilion dolarów. Oby spowodowała to sprzedaż nowych innowacyjnych produktów i usług, a nie inflacja.
Czy zobaczyliśmy innowacje? Częściowo tak. Czy zobaczyliśmy nowe kategorie produktów? Również częściowo. Dlaczego? Wprowadzenie iPhone’a 6 i 6 Plus w dwóch rozmiarach ekranu było innowacją, jednak tylko w świecie Apple i jest to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i działania konkurencji. Nie zaliczymy tego także do nowych kategorii produktów, są to dalej smartfony iPhone. Owszem, model 6 Plus z ekranem 5,5 cala należy do kategorii fabletów, więc można ze mną się nie zgodzić. Jeżeli chodzi o nowe kategorie produktów w portfolio, bardziej przemawia do mnie fakt kupna Beats i oferowanie ich produktów już w ramach Apple. Płatności Apple Pay i znów innowacja dla świata Apple, ale nie dla reszty. Innowacyjny był tylko sposób zabezpieczenia płatności. Za to duży plus, 5,5-calowy. Health Kit, Retina HD, porozumienie z IBM dotyczące klientów biznesowych? Tak, to wszystko stało się w 2014 roku, jednak za prawdziwą innowację uważam komputer iMac z Retiną, i to jaką? Retiną 5K, ładny prezent od Apple na 30 rocznicę komputera Macintosh. Zapytacie: a gdzie Apple Watch? Pomijam go celowo, bo nam go tylko pokazano, a kupimy go już w tym roku więc zaliczam go do innowacji 2015. Tamten rok był dla Apple udany, ten zanosi się na udany plus.
Po pierwsze wspomniany Apple Watch. Jeżeli zdobędzie serca czy też bardziej nadgarstki klientów, czas pokaże. Należy przypuszczać, że tak będzie. Co to spowoduje? Sam wzrost zysku Apple z jego sprzedaży, ale też wzrost sprzedaży nowych modeli smartfonów, gdyż zegarek współpracuje z iPhone’ami od modelu 5. Wszyscy posiadacze starszych modeli, chcąc korzystać z nowego produktu Apple, będą zmuszeni do kupna nowego smartfona. Zegarek wpłynie także na upowszechnienie się usługi Apple Pay i Health Kit. Zapowiadana na ten rok nowa usługa Home Kit, dzięki której skoncentrowane zostanie sterowanie inteligentnym domem tylko w jednej aplikacji, jeżeli pojawi się w Apple Watch, też przyczyni się do jego popularności.
IPad Pro/Plus, jeżeli plotki się potwierdzą, także w tym roku zobaczymy nowy, większy, 12,9-calowy tablet od Apple. Co będzie oferował i jak będzie wyglądał, dowiemy się po jego premierze lub z przecieków. Wydaje się jednak, że jego grupą docelową będą klienci biznesowi, dlatego nawiązanie współpracy w tym względzie z IBM w tamtym roku przyniesie efekty w roku bieżącym.
12-calowy Macbook Air z ekranem Retina pozbawiony wentylatorów i fizycznych przycisków gładzika. To ostatni model komputera Apple z ekranem pozbawionym wyświetlacza Retina, w tym roku powinno ulec to zmianie. Osobiście czekam na ten model. Tim?
Apple Tv. Ostatnia 3 generacja otrzymała uaktualnienie w marcu 2013. Ostatni model iPhone’a posiada procesor A8, a iPad Air II A8X, Apple Tv wykorzystuje jeszcze procesor A5. Jeżeli nie zobaczymy prawdziwego telewizora od Apple lub choć jego zapowiedzi, przystawka Apple Tv powinna doczekać się następnej generacji. Konkurencja w tym segmencie nie śpi i Apple powinno mieć to na uwadze.
Muzyka w wysokiej jakości i serwis streamingowy. ITunes oferuje pliki muzyczne w jakości 16 Bit 44,1 kHz, wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów w sklepie muzycznym Apple powinna pojawić się możliwość kupna plików 24 Bit 96 kHz. Dodatkowo wobec popularności jaką zyskały serwisy takie, jak Spotify czy Wimp, to ostatni moment na zaoferowanie usługi strumieniowania muzyki. I tu znowu ubiegłoroczny zakup firmy Beats z ich serwisem Beats Music może przynieść korzyści rozłożone w czasie i nie płynące wyłącznie ze sprzedaży słuchawek i głośników.
IPhone 6S, iPhone 6S Plus i być może iPhone 6S Mini. Bez względu na to, czy zobaczymy w nich szkło szafirowe, wyświetlacz 3D, czy inne ulepszenia, na pewno jego sprzedaż pobije kolejne rekordy. Plotki mówią też o trzecim modelu, iPhone 6S Mini. Ma on oferować mniejszy ekran i podzespoły prawdopodobnie z poprzedniego modelu.
IPad Mini i iPad Air następnych generacji. W ubiegłym roku 7,9-calowa wersja tabletu nie doczekała się spektakularnych zmian prócz Touch ID i jeżeli nie zostanie zkanibalizowana przez fablet Apple, to powinniśmy zobaczyć jego nową odsłonę. IPad Air dostanie z pewnością ekran Retina HD i kolejki znów się ustawią pod sklepami. Rynek tabletów się nasycił, nie odnotowuje już takiego przyrostu. Powodów jest kilka m.in. popularność fabletów i rzadszy cykl ich wymiany niż w przypadku telefonu. Kiedyś ten czas jednak nadchodzi, w tym roku nadszedł też dla mnie. Dlatego Apple, postarajcie się.
Jak widać, w tym roku portfele użytkowników urządzeń Apple mogą po zakupach świecić pustkami. I to tylko za sprawą produktów, które wymieniłem powyżej, nikt jednak nie będzie narzekał gdyby pojawiło się „and one more thing”. Firma Apple pokazała w 2014 roku kilka nowych lub raczej ulepszonych produktów, dokonała kilku zakupów i weszła na nowe rynki,  pojawiły się nowe usługi, w posiadaniu są nowe patenty, wartość firmy wzrosła. Kontynuując projekty z tamtego roku i pokazując nowe w roku 2015, Tim Cook zdominuje okładki magazynów i rankingi na człowieka roku, a firma Apple osiągnie kolejne rekordy kapitalizacji. Nam pozostanie przyjemność korzystania z tych produktów, taką mam przynajmniej nadzieję. Życzę tego Wam i sobie. No i grubego portfela.

Maksymilian Pijanowski

Źródło grafiki: materiały własne 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>