Telewizja NBC udostępnia audiodeskrypcję w transmisjach na żywo z Igrzysk Olimpijskich w Rio

Logo Nbc i napis Rio 2016 na tle plaży w Rio de Janeiro

W klasyfikacji medalowej Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro prowadzi zdecydowanie Reprezentacja Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy w historii relacje wideo ze zmagań swoich sportowców mogą śledzić na żywo także Amerykanie z dysfunkcją wzroku. Wszystko za sprawą sieci telewizyjnej NBC, która transmituje to wydarzenie sportowe wraz z audiodeskrypcją.

Telewizja NBC jest częścią medialnego koncernu NBCUniversal, należącego w 51% do koncernu Comcast, największego operatora kablowego i dostawcy usług internetowych w USA. W czerwcu bieżącego roku Amerykańska Fundacja Niewidomych (American Foundation for the Blind) uhonorowała Comcast Corporation nagrodą Helen Keller Achievement Award za działania w zakresie dostępności. Jak powiedział wiceprezes i dyrektor generalny AFB Kirk Adams: „Jesteśmy zachwyceni faktem, że Comcast NBCUniversal sprawiło, by to międzynarodowe wydarzenie było dostępny dla milionów Amerykanów z dysfunkcją wzroku. Jest to kolejny przykład zaangażowania firmy w zapewnianiu dostępu do popkultury, sportu i wiadomości osobom niewidomym i słabowidzącym”.

Relacje wideo z olimpiady w Rio wraz z audiodeskrypcją w czasie rzeczywistym są nadawane na terenie Stanów Zjednoczonych od 6 sierpnia przez lokalne stacje telewizji NBC. Opisy dla osób niewidomych i słabowidzących są dostępne za pośrednictwem dodatkowego kanału audio – SAP (ang. Secondary Audio Program), stosowanego w przypadku usług DVS (ang. Descriptive Video Service) lub ścieżki audio w języku innym niż oryginalny.

Maksymilian Pijanowski

Źródło: NBC, AFB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>