Wristgate, Skingate, Tattoogate czyli kolejne ”afery i skandale” firmy Apple

Apple Watch ze stali nierdzewnej

Pochodząca z języka angielskiego cząstka „-gate”, dodawana do innych wyrazów, nadaje całości znaczenia afery, skandalu. Termin wywodzi się od nazwy waszyngtońskiego hotelu Watergate, gdzie w 1972 roku doszło do skandalu politycznego, który doprowadził do dymisji amerykańskiego prezydenta Richarda Nixona. Od czasu afery Watergate, wyodrębniona cząstka posłużyła jako element słowotwórczy określający kryzysy i to nie tylko polityczne. Świat technologii nie jest wolny od skandali, a gdy te dotyczą produktów firmy Apple, to bez względu na skalę, problemy urastają do rangi -gate.

Antennagate, Bendgate, Staingate – pozycja firmy z Cupertino powoduje, iż niezależnie od rzeczywistych przyczyn, winą za problemy obarczany jest producent. Wraz z nowym urządzeniem, przyszedł czas na nowe skandale, poznajcie afery nadgarstkowe Wristgate: Tattoogate i Skingate.

Tattoogate – dozwolona tylko jedna ozdoba ciała

Zegarek Apple Watch wyposażono w czujniki do pomiaru tętna, wykorzystujące zjawisko absorpcji światła przez krew. Informacje o sposobie pomiaru, zostały udostępnione na stronie firmy: krew absorbuje zielone światło i odbija czerwone. W momencie uderzenia serca ilość krwi w żyle zwiększa się i absorpcja zielonego światła wzrasta. Umieszczona po wewnętrznej stronie koperty zegarka para diod i fotodiod, w częstotliwości niewidzialnej dla ludzkiego oka, naświetla żyłę zielonym światłem i mierzy jego absorpcję. Jeżeli na jego drodze pojawi się przeszkoda, pomiar będzie zaburzony. I taką przeszkodą okazuje się tusz tatuażu na nadgarstku użytkownika, przy czym, znaczenie ma zarówno jego intensywność, jak również stopień pokrycia wzorem nadgarstka.

Apple Watch na wytatuowanym nadgarstku

”Brak tętna” to nie jedyny problem wytatuowanych posiadaczy zegarków Apple Watch. Zadaniem czujników prócz dokonywania pomiarów, jest sprawdzanie czy urządzenie spoczywa na nadgarstku, w przeciwnym wypadku zostanie zablokowane.

Firma Apple, na swojej stronie wsparcia produktów, odniosła się do afery Tattoogate pisząc: ”Stałe lub doraźne zmiany na skórze, mogą wpływać na działanie czujnika tętna. Tusze, wzory oraz nasycenie niektórych tatuaży mogą blokować światło czujnika, przez co trudno jest uzyskać wiarygodne pomiary. Jeśli nie jesteś w stanie uzyskać prawidłowych odczytów ze względu na którykolwiek z tych czynników, możesz podłączyć do zegarka Apple Watch bezprzewodowe zewnętrzne mierniki do monitorowania pracy serca (np. piersiowe paski Bluetooth”). Z jednej strony, nie o to chyba chodziło, a z drugiej, jaki odsetek użytkowników Apple Watcha, ma taki tatuaż?

Skingate – dermatolog albo złoto

W ostatnim czasie, w Internecie pojawiły się poparte zdjęciami informacje, iż osoby uczulone na nikiel, powinny przemyśleć zakup Apple Watcha, gdyż został on użyty przy produkcji zegarka. Zdaniem firmy Apple, każdy metal mający kontakt ze skórą użytkownika jest wcześniej testowany, a ilość użytego niklu jest zbyt mała, by powodować reakcje alergiczne.

Innym problemem dermatologicznym jest zawierające niewielkie ilości metakrylanu spoiwo, używane w paskach: Modern Buckle, Milanese Loop i Leather Loop oraz w obudowie Apple Watcha. W tym przypadku, producent zapewnił, iż zawierające je elementy nie mają kontaktu ze skórą użytkownika, zaznaczając przy tym, że jeżeli ten, jest rzeczywiście na nie uczulony, to nie powinien kupować zegarka.

Firma z Cupertino, podobnie jak ma to miejsce przy okazji kolejnych -gate, sugeruje prawidłowe korzystanie z ich produktów. Przy Antennagate należało trzymać prawidłowo iPhone’a 4, teraz mamy instrukcję noszenia zegarka: nie za luźno, bo pojawią się otarcia, nie za ciasno, bo podrażniamy skórę. Nie można tym argumentom zaprzeczyć i powinniśmy być zadowoleni, iż nie zaproponowano nam jako rozwiązania, nie powodującej uczuleń złotej wersji Edition za 10 tysięcy dolarów lub usuwania tatuażu.

Maksymilian Pijanowski

Źródło zdjęcia: macrumors.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>