WWDC 2016 – Ewolucja bez rewolucji: system iOS 10

W książce „Wartogłowy Wilson”, Mark Twain napisał: „Kiedy jesteś zły, policz do czterech. Kiedy jesteś bardzo zły, przeklinaj”. Być może wpłynął na to dodatkowy czynnik, o którym wspominałem w moim poprzednim wpisie, jednak kiedy podczas poniedziałkowej prezentacji zmian w systemie iOS 10 policzono do dziesięciu, zamiast się uspokoić, zacząłem przeklinać.

Na keynote inaugurującym tegoroczną konferencję WWDC, Apple zaprezentowało nowe wersje systemów operacyjnych dla swoich urządzeń. Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć mobilnej platformy iOS, która wbrew spekulacjom, nie została oznaczona rzymską cyfrą X na wzór OS X (obecnie macOS). Kolejna wersja systemu dedykowanego iPhone’om, iPadom i iPodom Touch, to wzorem jego poprzednich wariantów poprostu iOS 10. Według Craiga Federighi, wiceprezesa Apple ds. oprogramowania, będzie on największą aktualizacją iOS do tej pory. Czy zmiany w systemie iOS 10 przypadną do gustu użytkownikom dowiemy się po udostępnieniu jego finalnej wersji, natomiast w mojej opinii, nowe rozwiązania są tylko  ewolucją, na którą złożyły się – poprawki błędów, kilka funkcji niedostępnych w Polsce oraz zmiany kierowane do młodszych lub środkowo-azjatyckich klientów. Mimo wszystko jest szansa, że przestanę przeklinać – Siri po Polsku.

Rise to Wake

W iOS 10 firma Apple wprowadziła nową funkcję – Rise to Wake, dzięki której powiadomienia, zostaną wyświetlone na ekranie blokady po podniesieniu iPhone’a. Z tego rozwiązania ucieszą się zwłaszcza użytkownicy modeli 6S i 6S Plus wyposażonych w czytnik linii papilarnych – Touch ID drugiej generacji, ponieważ smartfony są odblokowywane niemal natychmiast i nie można zobaczyć najnowszych powiadomień na ich ekranie. Choć wystarczy tylko zamiast Home nacisnąć przycisk Power, by bez problemu zostały odczytane już teraz, to kolejna spełniająca to samo zadanie funkcja rozwiązuje prawdopodobnie jeden z problemów tzw. „pierwszego świata”.

Dodatkowo, użytkownicy wspomnianych smartfonów oraz modeli, które zadebiutują we wrześniu, będą mogli otworzyć aplikacje z poziomu powiadomienia za pomocą funkcji – 3D Touch. Dotychczas za to samo zadanie odpowiadał gest przesunięcia palcem w prawą stronę na oknie powiadomienia lub w przypadku korzystania z funkcji VoiceOver, podwójne tapnięcie, bądź wybranie opcji Otwórz z menu czynności. Wprowadzenie nowej metody wykorzystującej zalety 3D Touch trudno nazwać innowacją, ponieważ nic nie stało na przeszkodzie, by Apple wprowadziło ją w ubiegłym roku lub przy okazji mniejszej aktualizacji systemu.

Widgety

Wraz z iOS 10, na ekranie blokady pojawią się wysuwane od lewej krawędzi widgety. Trafią one także na ekran główny urządzeń.

Siri

Głosowa asystentka Siri została udostępniona deweloperom, dzięki czemu będą oni mogli integrować ją z własnymi aplikacjami.

Podczas poniedziałkowej prezentacji, na jednym ze slajdów przedstawiających możliwości Siri można było dostrzec napis „More Siri languages soon”. Czy znajdzie się wśród nich język polski? Jest to prawdopodobne, ponieważ „w plikach systemowych iOS 10 w katalogu Siri w podkatalogu pl.lproj znajduje się plik localizable.string, który zawiera liczne komendy w języku polskim. Można tam przeczytać między innymi: „Przykro mi, coś jest nie tak z połączeniem. Spróbuj jeszcze raz za chwilę”, „W czym mogę Ci pomóc?” i „Przepraszam. Możesz powtórzyć?”. W sumie osiemdziesiąt trzy linie kodu z podstawowymi komendami, który Siri może pobierać z pamięci urządzenia, a nie z serwerów, jak ma to miejsce w przypadku odpowiedzi na konkretne pytania użytkownika.”*

QuickType

W iOS 10 zostanie usprawniony system podpowiedzi, który będzie brał pod uwagę kontekst wypowiedzi np. otrzymując pytanie „Gdzie jesteś?”, użytkownik otrzyma sugerowaną odpowiedź w postaci linku do swojej lokalizacji.

Aplikacja Zdjęcia

W kolejnej odsłonie mobilnego systemu aplikacja Zdjęcia, korzystając z algorytmu odpowiedzialnego za rozpoznawanie twarzy i miejsc, automatycznie utworzy albumy zawierające zdjęcia konkretnych osób, określonych lokalizacji lub posiadających cechę charakterystyczną np. morze, góry, zachód słońca, konie.

Aplikacja Mapy

W iOS 10 zmiany objęły także Mapy Apple. Użytkownicy korzystający z tej aplikacji będą informowani o aktualnym natężeniu ruchu, a w przypadku korków, nawigacja Apple zaproponuje im alternatywną trasę. Ponadto, dzięki udostępnieniu Map programistom firm trzecich, nie opuszczając aplikacji możliwe będzie chociażby zarezerwowanie stolika w restauracji.

Aplikacja Muzyka

W ubiegłym roku zadebiutowała usługa Apple Music, a wraz z nią przeprojektowana aplikacja Muzyka. Zmiany w interfejsie użytkownika nie przypadły do gustu większości korzystających z niej osób, w związku z czym Apple zdecydowało się na jej kolejny redesign. W iOS 10 producent uprościł wygląd aplikacji, dzięki czemu jej obsługa zyskała na intuicyjności. Pojawiło się także kilka interesujących nowości m.in. możliwość wyświetlenia tekstów odtwarzanych utworów oraz karta „Pobrane”, do której trafią rzeczy znajdujące się bezpośrednio w pamięci urządzenia.

Aplikacja News

Apple News jest kolejną aplikacją, której wygląd uległ zmianie. Pomimo, iż nie jest ona  oficjalnie dostępna w naszym kraju, to użytkownicy z Polski mogą z niej korzystać po zmianie regionu na Stany Zjednoczone w ustawieniach urządzenia. Prócz odświeżonego interfejsu, w News pojawią się też nowe zakładki „Breaking News” oraz „Subscribes”, gdzie znajdą się subskrybowane czasopisma.

Aplikacja Home

W iOS 10 zadebiutuje nowa aplikacja Home, która zintegruje w jednym miejscu funkcje poszczególnych programów sterujących kompatybilnymi akcesoriami domowymi. Home będzie wspierać tryb scen np. wybierając lub wypowiadając komendę „Good night” drzwi zostaną automatycznie zamknięte, a temperatura odpowiednio ustawiona.

Aplikacja Telefon

W uaktualnionej aplikacji Telefon,  poczta głosowa ma możliwość transkrypcji, dzięki czemu nie trzeba odsłuchiwać nagranych wiadomości. Dodatkowo, w nowym  iOS, aplikacja Telefon zostanie zintegrowana z serwisami VoIP, a co za tym idzie, za jej pośrednictwem użytkownicy odbiorą i nawiążą połączenia np. w Skype.

Aplikacja Wiadomości

Do Wiadomości dodano automatyczny podgląd  stron internetowych i załączonych plików wideo. Przyśpieszono dostęp do aparatu oraz ułatwiono dołączanie multimediów z biblioteki, trzykrotnie powiększono rozmiar emoji i zautomatyzowano ich wpisywanie np. zadając pytanie „Chcesz zjeść pizzę?”, słowo pizza zostanie podkreślone, a po tapnięciu zostanie zamienione na ikonę emoji. Apple umożliwiło także stosowanie pisma odręcznego i pokazało „Bubble Effects”, czyli różne rodzaje dymków wiadomości – głośny, łagodny i ukryty.

Dodatkowo, użytkownicy iPadów w widoku Split View otworzą Safari w dwóch oknach, dzięki czemu można będzie przeglądać dwie strony internetowe równocześnie. Wspomniano także o obsłudze plików RAW i możliwości edycji zdjęć Live Photos.

Pierwsza beta systemu iOS 10 jest dostępna dla programistów już od poniedziałku, natomiast publiczne testy rozpoczną się w lipcu, a finalne wydanie trafi do użytkowników jesienią. Wtedy okaże się, czy moja złość była uzasadniona, czy raczej postępując za radą Konfucjusza powinienem „spróbować zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność”.

Możliwość aktualizacji systemu IOS do wersji 10 posiadają użytkownicy:
• iPhone’a 5, 5c, 5s, SE, 6, 6s, 6 Plus oraz 6s Plus,
• iPada mini 2, mini 3, mini 4, iPada 4. generacji, iPada Air, Air 2,  iPada Pro 9,7 i 12,9-cala,
• iPoda touch 6 generacji.

Maksymilian Pijanowski

* Informacja o polskiej Siri za MyApple.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>