WWDC, czyli jak „tanio” i przy odrobinie szczęścia spotkać szefa Apple Tima Cooka

W jednym z moich wpisów na łamach MyApple napisałem, że Steve Jobs zostawił Apple w dobrych rękach. Obecny CEO firmy Tim Cook nie jest co prawda postacią tak spektakularną jak jego poprzednik, jednak z postawionych przed nim zadań wywiązuje się doskonale. „Show must go on” i choć po śmierci Jobsa światła cokolwiek przygasły, to dzięki wybranemu przez niego następcy, nadgryzione logo w dalszym ciągu świeci mocno. Nic zatem dziwnego w fakcie, iż w ubiegłym tygodniu magazyn „Time” po raz kolejny wybrał Cooka do grona stu najbardziej wpływowych osób oraz w tym, iż ceni on wysoko swój czas. Jeżeli jesteście zdania, że produkty firmy Apple są drogie, to pomyślcie, jak drogi musi być jej szef?

Przed ubiegłoroczną konferencją WWDC w serwisie Charitybuzz można było wylicytować podwójne zaproszenie na lunch z Timem Cookiem wraz z wejściówką na otwierający ją keynote – 200 tysięcy dolarów po raz pierwszy, po raz drugi, po raz trzeci, sprzedane. Nie była to mimo wszystko najwyższa cena za czas obecnego szefa Apple, gdyż w poprzednich latach za godzinne spotkanie z Timem Cookiem przy kawie zapłacono 610 tysięcy dolarów, a za lunch jedyne 330 tysięcy dolarów. Jeżeli nie chcecie zrujnować swojego dożywotniego budżetu na iPhone’y biorąc udział w kolejnej licytacji, to przed nami konferencja WWDC 2016, na której będzie można zobaczyć na żywo Tima Cooka już za 1698 dolarów.

Wspomniana Worldwide Developers Conference jest cykliczną imprezą dla programistów  organizowaną przez firmę Apple od 1983 roku. W trakcie konferencji twórcy oprogramowania z całego świata mają możliwość poznania planów rozwoju systemów operacyjnych firmy Apple, a także udziału w warsztatach praktycznych pomagających im w integracji własnych produktów z zaprezentowanymi technologiami. Podczas WWDC odbywa się również konkurs Apple Design Awards, w którym nagradzane są wyróżniające się pod względem designu i innowacyjności aplikacje z App Store i Mac App Store. Do 2007 roku liczba uczestniczących w niej programistów wahała się pomiędzy 2 a 4,2 tysiącami osób, jednak począwszy od tej daty, na każdą konferencję sprzedawany jest komplet 5000 biletów. Chętnych jest oczywiście więcej, dlatego, aby zobaczyć Tima Cooka, potrzeba trochę szczęścia.

Bez względu na to, jak bardzo kontrolowany był ten przeciek, to datę tegorocznej konferencji dla developerów poznaliśmy przed oficjalnym komunikatem firmy Apple za sprawą wirtualnej asystentki/asystenta Siri. Jeden z redaktorów serwisu 9to5Mac zadając pytanie o termin WWDC, usłyszał w odpowiedzi, że „Worldwide Developers Conference będzie miała miejsce w dniach 13-17 czerwca w San Francisco” oraz że Siri nie może się już jej doczekać. Apple potwierdziło datę czerwcowej konferencji, a także poinformowało, że odbędzie się ona ponownie w centrum kongresowym Moscone West, a otwierający ją keynote w Bill Graham Civic Auditorium. Choć wszyscy uczestniczący w WWDC developerzy muszą podpisać umowę poufności, to samą prezentację można oglądać w internecie. W ten sposób Apple trafia do szerszego grona odbiorców niż tylko do obecnych na konferencji developerów, jednak czym innym jest oglądanie transmisji z wydarzenia, a czym innym uczestniczenie w nim osobiście.

Jak zapowiada Apple „WWDC 2016 będzie przełomowym wydarzeniem dla programistów, którzy kodują w Swift i tworzą aplikacje oraz produkty dla systemów iOS, OS X, watchOS i tvOS”. Jeżeli nie jesteście zainteresowani prezentacjami najnowszych innowacji, funkcji i możliwości wymienionych systemów, udziałem we wspomnianych warsztatach i sesjach technicznych z udziałem ponad tysiąca inżynierów Apple, nawiązywaniem kontaktów i wymianą doświadczeń z innymi twórcami oprogramowania, a wasze aplikacje nie mają szans w konkursie Apple Design Award lub nie jesteście nawet programistami, to i tak chcąc zobaczyć i posłuchać Tima Cooka na żywo, musicie kupić bilet na WWDC. Jego cena to 1599$, a prawo do jego kupna posiadają wyłącznie osoby z kontem developerskim zarejestrowanym w Apple Developer Program lub Apple Developer Enterprise Program. To dodatkowy koszt biletu, gdyż roczna opłata za rzeczone konto wynosi 99$.

Tak jak wspomniałem wcześniej, aby spotkać Tima Cooka potrzeba odrobiny szczęścia. Z racji dużej liczby zgłoszeń Apple przeprowadza wśród zainteresowanych udziałem w konferencji developerów loterię biletową. W tym roku wszyscy chętni mogli zapisywać się na stronie Apple poświęconej WWDC pomiędzy 18 a 22 kwietnia. Wylosowane osoby zostaną poinformowane do poniedziałku 25 kwietnia, ale jeżeli Wasze nazwisko nie znalazło się na liście, to kolejne losowanie już za rok. Worldwide Developers Conference nie jest co prawda kawą czy lunchem tête-à-tête z szefem Apple, ale daje możliwość zobaczenia i posłuchania Tima Cooka na żywo oraz spędzenia pięciu dni na nauce od osób tworzących Apple każdego dnia. Wszystko to za 1698 dolarów, czyli za cenę Macbooka Pro, a już sami musicie zdecydować, czy więcej szczęścia daje Wam kupowanie dóbr czy doświadczeń.

Maksymilian Pijanowski

Źródło zdjęcia: ubergizmo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>