WWDC2016 – Ewolucja bez rewolucji: system macOS Sierra

Po poniedziałkowym keynote otwierającym konferencję WWDC 2016 trafiłem na ostry dyżur, gdzie założono mi kilka szwów. Choć chciałbym napisać, iż był to związek przyczynowo-skutkowy i to Apple zwaliło mnie z nóg, to tak naprawdę, prezentacja mogła co najwyżej powstrzymać krwawienie, ponieważ w jej trakcie można było zasnąć. Pojawiło się co prawda kilka interesujących rozwiązań, jednak po raz kolejny zobaczyłem ewolucję zamiast rewolucji. No chyba, że za taką uznać nową tarczę z Minnie Mouse dla Apple Watcha lub powiększanie ikon emoji.

macOS Sierra

Zgodnie z wcześniejszymi pogłoskami, Apple zrezygnowało z dotychczasowej nazwy systemu operacyjnego dla komputerów Mac. Po 15 latach od wprowadzenia pierwszej wersji OS X, od teraz każda kolejna będzie nosić nazwę macOS. Pomimo zmiany nazwy, nie jest on całkowicie nowym systemem, a jedynie bezpośredni następcą OS X 10.11 El Capitan. Decyzja firmy podyktowana jest chęcią sprowadzenia do wspólnej normy, nazewnictwa wszystkich oferowanych platform systemowych – macOS, watchOS, tvOS oraz iOS. Pomimo wspomnianej zmiany, producent zdecydował się pozostać przy nadawaniu kolejnym wersjom systemu macOS nazwy kodowej. Tym razem odnosi się ona do położonego w środkowo- wschodniej Kalifornii pasma górskiego Sierra.

Nie jest to oczywiście jedyna nowość dotycząca systemu dla komputerów Mac, a co więcej, nie tylko sama zmiana nazwy zbliża macOS do pozostałych platform Apple.

Siri

W poniedziałek potwierdziły się także plotki dotyczące wprowadzenia wirtualnej asystentki Siri, która w macOS będzie działać podobnie jak ma to miejsce w iOS. Wywoływanie funkcji będzie się odbywać za pomocą komendy głosowej „Hey Siri”, gdy komputer jest podłączony do zasilania lub z poziomu docka, bądź systemowego paska. Aktualnie Siri w macOS współpracuje wyłącznie z aplikacjami Apple i umożliwia np. odnajdywanie plików i zapisywanie wyników wyszukiwania w Centrum Powiadomień, wywoływanie wydarzeń z kalendarza, wysyłanie wiadomości, czy uruchamianie aplikacji i wyszukiwanie informacji w internecie.

Auto Unlock

Kolejną nową funkcją jest Auto Unlock, dzięki której użytkownik może zalogować się do swojego komputera z macOS Sierra zbliżając się do niego z zegarkiem Apple Watch. W ten sposób nie trzeba za każdym razem wpisywać hasła, ponieważ identyfikacja oraz autoryzacja jest dokonywana automatycznie.

Universal keyboard

Firma Apple dodała w macOS Sierra funkcję uniwersalnego schowka, dzięki któremu możliwe jest kopiowanie i wklejanie np. tekstu i zdjęć pomiędzy iPhonem, iPadem i komputerem Mac.

iCloud Drive

Zmiany w macOS Sierra dotyczą także usługi iCloud. Dodano możliwość synchronizowania dokumentów z komputera Mac z innymi urządzeniami, w efekcie czego użytkownik może przeglądać pliki znajdujące się na Macu z poziomu iPhone’a.

Optimized Storage

Funkcja zwalniająca miejsce dla nowych plików poprzez automatyczne przenoszenie starych na serwery usługi iCloud. Optimized Storage odpowiada również za czyszczenie systemowego kosza czy historii przeglądania stron internetowych, zwalniając tym samym możliwie jak największą przestrzeń na nowe pliki. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się z wpisu Jaromira Koppa , który od kilku dni testuje pierwszą betę macOS Sierra.

Picture-in-Picture

Nowy macOS otrzymał także obsługę trybu Picture-in-Picture, który podobnie jak w iOS 9 na iPadzie umożliwia wyświetlenie na ekranie komputera małego okna np. z podglądem filmu, teledysku lub transmisji z meczu. Możemy zmieniać jego rozmiar oraz przemieszczać je, umieszczając w każdym z narożników ekranu. Możliwe jest także wysunięcie okna poza krawędź, tak by ograniczyć się wyłącznie do warstwy audio.

Natywna obsługa kart

Kolejną nowością w macOS Sierra jest natywna obsługa kart we wszystkich aplikacjach. Dzięki temu rozwiązaniu, użytkownik mając otwartych kilka okien danego programu, może je zgrupować pod postacią osobnych kart w ramach jednego okna.

Apple Pay

Przeglądarka Safari otrzymała wsparcie dla Apple Pay, dzięki czemu podczas zakupów w internecie można dokonać płatności za pomocą tej usługi. Zanim w komputerach Mac pojawi się wbudowany czytnik linii papilarnych – TouchID, do autoryzacji płatności wymagane jest użycie iPhone’a lub zegarka Apple Watch.

System macOS Sierra zainstalują użytkownicy następujących komputerów Mac:

  • MacBook z końca 2009 roku i nowsze,
  • iMac z końca 2009 roku i nowsze,
  • MacBook Air z 2010 roku i nowsze,
  • MacBook Pro z 2010 roku i nowsze,
  • Mac Mini z 2010 roku i nowsze,
  • Mac Pro z 2010 roku i nowsze.

Pierwsza wersja beta macOS Sierra jest dostępna dla deweloperów od ubiegłego poniedziałku, natomiast publiczna beta tego systemu pojawi się w lipcu, a finalna wersja zadebiutuje jesienią.

Maksymilian Pijanowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>